Nokia, Tsunami Felaketine Drone ile Çözüm Arıyor

 Nokia, Tsunami Felaketine Drone ile Çözüm Arıyor

Nokia Şirketi, Japonya‘nın Sendai kentinde yaptığı testlerde tsunami ve diğer doğal afetler için Drone‘lar ile yaptıkları denemelerin başarılı olduğunu duyurdu.

Nokia, tsunami gibi doğal afetlerin önlenmesine ve can kaybının minimuma indirilmesine katkı sağlayacak olan drone sistemleriyle yaptığı bu testlerde Drone‘a bağlanmış hoparlörler, termal kameralar ve mikrofonlar kullandı.

Bu testlerde, örnek bir tsunami felaketi durumunda kıyıdaki insanları daha hızlı uyarmak, tahliye etmek ve can kaybını azaltmak amaçlandı.

Nokia, Tsunami Felaketine Drone ile Çözüm Arıyor
Nokia, Tsunami Felaketine Drone ile Çözüm Arıyor

Ayrıca böyle bir doğal afet durumunda drone’lar, insanları yönlendirmek ve doğal afetin canlı olarak takip edilmesi için yetkililere bilgi sağlayacak.

2011 yılında Japonya’da 9.0’lık depremin doğurduğu tsunami ağır sonuçlarla sonuçlanmıştı. Aynı şeyleri bir daha yaşamamak için büyük çaplı testlerle önlem almak isteyen Nokia şirketi, tsunaminin zararını en aza indirmeye çalışıyor.

Nokia’nın gerçekleştirdiği bu testler Sendai’deki Minami-Gamo Su Arıtma Merkezi yakınlarında özel bir LTE servisi ile yapıldı. Ayrıca Nokia bu denemede dijital otomasyon bulut teknolojisini kullandı.

Nokia’nın yaptığı bir açıklamaya göre şunlar belirtildi;

İlgili İçerik  Sağlık Bakanı: Türkiye'de Corona Virüsü Vakası Görüldü!
Nokia, Tsunami Felaketine Drone ile Çözüm Arıyor
Nokia, Tsunami Felaketine Drone ile Çözüm Arıyor

“AI tabanlı olan bu sistemde Operatörler, kameraları ve droneları yönlendirerek tsunami veya herhangi bir doğal afeti canlı olarak analiz edecek ve olası durumları yetkililere bildirecek.

2 yıl içerisinde bu konudaki teknolojilerini daha da geliştireceklerini söyleyen Nokia, 2 yıl’ın sonunda 5G Teknolojisini de bu dronelarda kullanmayı düşünüyor. Çünkü 5G Teknolojisi dronelardan alınan veriyi operatörlere daha hızlı ve anlık olarak aktarabiliyor. 2 Yılın sonunda dronedaki veriler hem HD Video şeklinde anlık olarak operatörlere aktarılabilecek, hem de gecikmesiz ses akışı sağlanacak. Böylelikle afetler daha hızlı analiz edilerek önlemler alınacak.

Daha önce bu testleri Optus & Ericsson şirketleri de yapmıştı ve başarılı olmuştu. Hem de testlerde 5G Teknolojisi kullanılmıştı.

Bir önceki yazımız olan İnsan Dondurma Projesi Cryonics Nedir? başlıklı makalemizde Cryonics Nedir?, Cryonics Projesi ve İnsan Dondurma Projesi hakkında bilgiler verilmektedir.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın