Connect with us


Teknoloji Haberleri

Nokia, NASA ile Birlikte Ay’a 4G Şebekesi Kuracak

Köklü teknoloji şirketi Nokia, Ay’a 4G noktası kuracak. Bu sayede Ay’a gitmesi planlanan astronotların dünya ile iletişimi sağlanabilecek.

Zaman:

Tarih:

Nokia, NASA ile Birlikte Ay'a 4G Şebekesi Kuracak Köklü teknoloji şirketi Nokia, Ay'a 4G noktası kuracak. Bu sayede Ay'a gitmesi planlanan astronotların dünya ile iletişimi sağlanabilecek.

Dünyanı en büyük teknoloji şirketlerinden biri olan Nokia, son zamanlarda telefon/akıllı telefon üretimi konusunda pek başarılı olamasa da, şebeke konularında ön planda olan bir şirket diyebiliriz. Son zamanlarda dünya genelinde diğer teknoloji şirketlerinin gerisinde kalan köklü teknoloji şirketi Nokia, şimdi de NASA‘dan aldığı fon ile Ay‘a giderek 4G şebekesi kurmayı planlıyor.

ABD’nin uzay kurumu olan ve dünyanın en çok bütçesi bulunan uzay kurumu olan NASA, Nokia’ya oldukça iyi miktarda bir fon sağlayarak Ay’a şebeke kurması için teşvik etti. 1865 kuruluşlu köklü teknoloji şirketi Nokia, ABD’nin uzay kurumu NASA’dan 14.1 milyon dolar fon aldığını resmi olarak duyurdu. Bu fonla Ay’a giderek 4G şebekesi kuracak olan Nokia, astronotlara da fayda sağlayacak.

NASA’dan 14.1 milyon dolarlık fon desteği alan Nokia, Dünya’nın uydusu olan Ay’a 4G şebekesi kuracak. Bu sayede Ay’a gitmesi planlanan astronotların da hem dünya ile iletişimi sağlanacak, hem de bu astronotların sosyal medya platformlarına bağlanmaları sağlanacak. Bu sayede Ay’a gidecek olan astronotların iletişimleri fazlasıyla kolaylaştırılmış olacak.

Benzer içerik:  CyberTruck 3 Günde 200.000 Siparişi Geçti

Bağlantılar Çok Hızlı Olacak

Nokia, NASA ile Birlikte Ay'a 4G Şebekesi Kuracak Köklü teknoloji şirketi Nokia, Ay'a 4G noktası kuracak. Bu sayede Ay'a gitmesi planlanan astronotların dünya ile iletişimi sağlanabilecek.

Üstelik NASA ve Nokia işbirliğiyle Ay’a kurulması planlanan 4G şebekesi, Ay’a kurulmasına rağmen oldukça hızlı olacak. Tabii ki dünyada olduğu kadar hızlı olmasa da, bu şebeke sayesinde astronotlara fazlasıyla yetecek hızda bir bağlantı sağlanabilecek. Bu bağlantıyla hem astronotlar kendi aralarında iletişim kurabilecek, hem de internete bağlanabilecekler.

Diğer bir yandan 2024 yılında Ay’a gitmesi planlanan astronot ekibi, bu 4G şebekesinden yararlanabilecek. NASA yetkilisi Jim Reuter, Nokia’ya bu konuda destek sağlanacağını belirtti. NASA ile iletişim halinde kalarak Ay’a 4G istasyonu kuracak olan Nokia, şuanda çalışmalarını hızla sürdürüyor.

Yorum Yap

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir