Noel Baba Bu Sefer Bacadan Değil, Kamera Sisteminden Sızdı

 Noel Baba Bu Sefer Bacadan Değil, Kamera Sisteminden Sızdı

Geçtiğimiz günlerde yapılan bir hack saldırısı, evinde veya iş yerinde akıllı kamera sistemi kullanan bir çok kişiyi korkuttu. Yaşanan bu hack olayında bilgisayar korsanları, güvenlik için evde kullanılan bir akıllı kamera sistemine sızdı. Küçük bir kızın odasında bulunan bu kamera uzaktan kontrol ve sesli konuşma özelliklerine sahipti. Kameraya sızan korsanlar ise küçük kıza ilginç şeyler söyledi.

Ev güvenlik sistemine sızan hackerlar hoparlör ve mikrofonlu kamera aracılığıyla küçük kız ile şu diyalogları kurdu;

Küçük Kız: Kimsin sen?

Hacker: En iyi arkadaşınım, Noel Babayım.

Küçük Kız: Anne!

Hacker: En İyi Arkadaşım Olmak İstemiyor Musun?

Bu küçük kızın annesi hemşire olduğu için nöbetlere kalıyordu ve bu yüzden çocuklarının odasına akıllı kamera sistemi bağlatarak onları güvene almak istedi. Sonrasında ise evine Amazon Rings isimli akıllı kamera sistemini kurdu. Fakat hacker’lar bu kamera sistemine de sızmayı başardı.

Olayın açığa çıkmasından hemen sonra akıllı kamera şirketi ise konunun araştırıldığını belirtti. Anne ise “bu çok rahatsız edici bir olay” şeklinde açıklamada bulundu. Evdeki kamera sistemine sızan hacker bir zarar vermedi ve herhangi bir veri çalmadı. Fakat mahremiyet ihlalinden dolayı çok büyük cezalar alması muhtemel.

İlgili İçerik  Xiaomi Mi Band 5 Tanıtıldı: Fiyatı ve Özellikleri

[ilgiliMakale icerik_id=”971″]

Bu hack olayından sonra ise gözler güvenlik kameralarına ve onları üreten şirketlere çevrildi. Hacklenen güvenlik kamerasını üreten ve dünyanın en zengin adamının kurucusu olduğu “Amazon” şirketi ise konunun güvenlik ihlalinden dolayı olmadığını söyledi. Daha sonra konu ile ilgili geniş bir açıklamada bulundu. Bunları aşağıdan okuyabilirsiniz…

Amazon’dan Hacklenen Kamera Sistemi Hakkında Açıklama

Amazon'dan Hacklenen Kamera Sistemi Hakkında Açıklama
Amazon’dan Hacklenen Kamera Sistemi Hakkında Açıklama

“Müşterimizin güvenliği bizim önceliğimizdir. Bu yüzden cihazlarımızın güvenliğini çok ciddiye alıyoruz. Bu konuyu hala araştırıyoruz ve bu konuda yapılan saldırıyı analiz ederek cihazlarımızı koruyabilmek için uygun adımlar atıyoruz. Ancak bu hack olayının hiçbir şekilde akıllı kamera sistemimizin güvenlik zafiyeti ile alakalı olmadığını görüyoruz.

Müşterilerimiz çoğunlukla her yerde kullandıkları şifreleri ve aynı kullanıcı adlarını seçiyorlar. Bu da kötü niyetli internet korsanlarının sızmasına büyük etki ediyor. Müşterilerimize her zaman farklı şifre ve farklı kullanıcı adları kullanmalarını öneriyoruz.

Biz bu konuda önlem olarak iki faktörlü kimlik doğrulama özelliği getirdik ve bunu müşterilerimize sunuyoruz. Tüm kullanıcılarımıza bu özelliğimizi kullanmayı ve güçlü şifreler oluşturmalarını kesinlikle öneriyoruz”

Bir önceki yazımız olan Kesinlikle İzlemeniz Gereken Dünyanın En iyi 9 Savaş Filmi! başlıklı makalemizde Dünyanın En İyi Savaş Filmleri, En İyi Savaş Filmleri ve En İyi Tarih Filmleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın