Nintendo’ya Sızan Hacker’a 259 Bin Dolarlık Ceza Verildi

 Nintendo’ya Sızan Hacker’a 259 Bin Dolarlık Ceza Verildi

Ryan Hernandez isimli Kaliforniyalı hacker, video oyunu ve elektronik şirketi olan Nintendo‘nun sunucusuna sızıp bilgileri çalmak ile suçlandı. Dava’da tam 259 bin dolarlık cezaya çarptırılan hacker, 25 yıla kadar da hapis cezası karşı karşıya kalabilir.


İlginizi Çekebilir: Apple’dan Fidye İsteyen Türk Hacker’a Hapis Cezası

Dünyanın en büyük video oyunu ve elektronik şirketlerinden birisi olan Nintendo’nun sunucularına sızmak ve bilgi çalmak ile suçlanan Kaliforniyalı hacker Ryan Hernander, mahkemede tam 259.323 para cezası ve 3 yıla kadar hapis cezası aldı. Fakat hacker’ın işlediği diğer suçlar da ele alınınca hapis cezasının oldukça yükselme ihtimali bulunuyor.

Daha önce Nintendo Switch piyasaya çıkmadan önce sızıntı haberler yayınlayan hacker, FBI tarafından uyarılmış ve aranmaya başlanmıştı. Fakat FBI’ın uyarılarına rağmen hamlelerini sürdüren hacker, mahkemede büyük bir ceza ile karşı karşıya kaldı. Yakalanmasının ardından elektronik cihazları da kontrol edilen hacker’ın bilgisayarında 1000’den fazla “çocuk istismarı” içeren video ve fotoğraf bulundu. Bu da hacker’ın hapis cezasının oldukça çok yükselmesine sebep olabilir.

İlgili İçerik  E-Bebek Hacklendi: 300 Bitcoin Fidye İstendiği İddia Ediliyor
Nintendo'ya Sızan Hacker'a 259 Bin Dolarlık Ceza Verildi

Bilgisayar korsanlığı suçlamasıyla 5 yıla kadar hapis cezası istemiyle karşı karşıya kalan hacker, “çocuk istismarı” içeren 1000’den fazla dosyayı bilgisayarında tutması sebebiyle de 20 yıla kadar hapis istemiyle karşı karşıya kaldı.

Hacker’ın, Nintendo’ya 259.323 dolar para cezası ödemesi karar alınırken, bilgisayar korsanlığı ve cinsel istismar suçlamaları sebebiyle de 25 yıla kadar hapis cezası istendi. Yani hacker siber saldırı suçlamalarından kurtulsa bile bilgisayarında bulunan “çocuk istismarı” içeren dosyalar sebebiyle 20 yıl hapis istemi ile karşı karşıya kalabilir…

Bir önceki yazımız olan Kısaca Haksız Rekabet Nedir - Cezaları Nelerdir? başlıklı makalemizde Haksız Rekabet Cezaları, Haksız Rekabet Nedir ve Kısaca Haksız Rekabet hakkında bilgiler verilmektedir.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın