Connect with us


Dijital Haberler

Netflix’in Türkiye Turizmine Etkisi Ortaya Çıktı

Dünyanın en büyük dijital yayın platformlarından biri olan Netflix’in, Türkiye turizmine ne kadar faydalı olduğu yapılan bir araştırmayla ortaya çıktı.

Zaman:

Tarih:

Netflix'in Türkiye Turizmine Etkisi Ortaya Çıktı

Dünyanın en büyük dijital yayın platformlarından biri olan ve dünya çapında 192 milyondan fazla aylık abonesi bulunan Netflix, ülkemizde de yüz binlerce kişi tarafından kullanılıyor. Resmi olarak yapılan açıklamalara göre ülkemizde 1,5 milyonu aşkın Netflix abonesi bulunuyor ve ülkemizde olan bu ilgiye karşın Türkiye’de de birçok Netflix içeriği üretiliyor. Ülkemizde Hakan: Muhafız, Atiye gibi dizi yapımları bulunan Netflix, aynı zamanda diğer filmlerin de hakkını satın alarak platforma ekliyor.

Türk yapımlarını tüm dünyaya duyurmayı başaran Netflix, bu yapımlar sayesinde ülkemizdeki Turizme de oldukça katı sunuyor. İstanbul Ekonomi Araştırma tarafından 8 ülkede yapılan bir araştırmaya göre Netflix’teki Türk yapımlarının Türk turizmine etkisi ortaya çıktı. Buna göre Netflix’te Türk içeriklerini izleyen ve Netflix’teki Türk içeriklerini izlemeyen kişilere bazı sorular yöneltildi. ABD, Arjantin, Avustralya, Brezilya, Fransa, Hindistan, İsveç ve Suudi Arabistan’da yapılan bu kamuoyu araştırmasının sonucunda oldukça dikkat çekici bir rapor ortaya çıktı.

Bu 8 ülkede yapılan araştırmalarda katılımcılar 2 ayrı grup olarak seçildi ve bu 2 gruba da sorular soruldu. 1 grup Netflix’teki Türkiye içeriklerini izleyen grup, diğer grup ise Netflix’teki Türkiye içeriklerini izlemeyen gruptu. Böylelikle 2 gruba da sorular yöneltilerek hangi grubun Türkiye’ye karşı nasıl bir bakış açısının bulunduğu ortaya çıkarıldı. Sonuçlar da dediğimiz gibi, oldukça dikkat çekiciydi.

Netflix'in Türkiye Turizmine Etkisi Ortaya Çıktı

Örneğin Netflix’in Türk yapımı dizisi olan Atiye’de dünyanın ayakta kalan en eski yapısı olan Göbeklitepe yer alıyordu. Atiye dizisinin ardından yabancıların da oldukça ilgisini çeken Göbeklitepe, turistlere daha açık bir yer haline gelmişti. Yapılan araştırmalarla da bu bir kez daha kanıtlanmış oldu. Netflix’teki Türk dizilerini izleyen katılımcı grubuna Türkiye’ye seyahat edip etmedikleri sorulduğunda, katılımcıların %54’ü Türkiye’ye gelmek istediklerini belirtti.

Benzer içerik:  YouTube'un Popüler Komedi Programı Konuşanlar, EXXEN Platformuna Geliyor

Fakat Netflix’te Türk içeriklerini izlemeyen grupta işler daha farklıydı. Bu grubun yalnızca %25’i Türkiye’ye seyahat etmek istediklerini, diğerleriyse Türkiye’ye seyahat etmek istemediklerini açıkladı. Yani Netflix, Türkiye’den yayınladığı içerikler sayesinde Türkiye’ye olan turist ilgisini oldukça arttırıyor. Diğer bir yandan ilk katılımcı grubunda yer alan kişilerin %47’si, “Netflix’te karşıma çıkmasaydı Türk yapımı izlemezdim” açıklamalarında bulundu.

Fransa, İsveç ve Brezilya gibi ülkelerde ise bu oranlar %70 oranlarındaydı. Yani Netflix, yukarıda da dediğimiz gibi Türkiye’deki yapımları ve Türkiye’ye olan turist ilgisini oldukça iyi yönde etkiliyordu. Örneğin 7. Koğuştaki Mucize filmi Netflix’te yayınlandığında birçok ülkede trend olmuş ve tüm dünyadan yüz binlerce kişi film ile ilgili paylaşımlar yapmıştı. Ünlü futbolcu Neymar, “Bu filmi izlerken çocuklar gibi ağladım” açıklamasında bulunmuştu.

Ülkemizde Netflix’e büyük bir kitle tarafından olumlu bakılmasa da, bu platformun ülkemiz için yararlı olduğu çok büyük bir gerçek diyebiliriz…

Yorum Yap

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir