Connect with us


Bilim & Sanat

Netflix’in Atiye Dizisi, Hak İhlali Sebebiyle Davalık Oldu

Dünyanın en büyük dijital film/dizi platformlarından olan Netflix’in orjinal Türk yapımı dizisi Atiye, hak ihlali sebebiyle mahkemelik oldu.

Zaman:

Tarih:

Netflix'in Atiye Dizisi, Hak İhlali Sebebiyle Davalık Oldu

Dünyanın en büyük dijital içerik platformlarından olan ve 190 milyona yakın abonesi bulunan Netflix, birçok ülkede olduğu gibi Türkiye’de de oldukça iyi özgün ve orjinal içerikler üretiyor. Fakat ortaya çıkan son haberlere bakılacak olursa, orjinal yapımlarda bazı hak ihlalleri gerçekleşiyor. Netflix’in geçtiğimiz yıl çektiği Atiye dizisi, iddialara göre bir hak ihlaline konu oldu.

Netflix’in 2019 yılında çekimlerini tamamladığı orjinal Türk yapımı dizisi Atiye, 8 bölüm/1 sezonluk oldukça dikkat çekici bir dizi olmuştu. Milyonlarca kişi, Atiye dizisini oldukça beğenmiş ve Netflix üzerinde dizi izlenme rekorları kırmıştı. Oldukça sevilen bu diziye ilham olan şey ise Şengül Boybaş‘ın yazdığı Dünyanın Uyanışı isimli kitaptı.

2018 yılının sonlarında satışa çıkan Dünyanın Uyanışı isimli kitaptan uyarlanan yerli ve orjinal Netflix dizisi Atiye’de, kitabın yazarına veya kitabın ismine hiçbir şekilde yer verilmemişti. Diğer bir yandan yapılan açıklamalara göre Dünyanın Uyanışı isimli kitabın yazarı olan Şengül Boybaş, Atiye dizisinin hiçbir organizasyonuna davet edilmemişti. İstanbul Fikri ve Sinai Haklar Hukuk Mahkemesi’ne açılan dava dilekçesinde şu ifadelere yer verildi; “Şengül Boybaş, dizi ekibinin katıldığı hiçbir organizasyona çağrılmamıştır. Verilen demeçlerde de Boybaş’ın ve eserinin adı anılmamıştır. Hak ihlalinin devamı halinde dizinin ikinci ve üçüncü sezonunun yayınının durdurulmasına yönelik tedbir kararı istiyoruz

Benzer içerik:  Facebook, Yeni Oyun Uygulamasını Tanıttı
Netflix'in Atiye Dizisi, Hak İhlali Sebebiyle Davalık Oldu Dünyanın en büyük dijital film/dizi platformlarından olan Netflix'in orjinal Türk yapımı dizisi Atiye, hak ihlali sebebiyle mahkemelik oldu.

Dilekçede yer verilen ifadelere bakılırsa Dünyanın Uyanışı isimli kitabın yazarı Şengül Boybaş, bu durumdan hiç de memnun değil gibi görünüyor. Kitabın yazarına ve kitap ismine dizide yer verilmediği sürece dizinin gelecek sezonlarına izin verilmemesi isteniyor.

Atiye Fragman

Dilerseniz güncel teknoloji haberlerine göz atmak için Kitle‘yi ziyaret edebilir, ücretsiz abone olarak yeni haberlerimizden anında bildirim alabilirsiniz.

Yorum Yap

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir