Netflix’de İlk RTÜK Engeli Designated Survivor’a Uygulandı

 Netflix’de İlk RTÜK Engeli Designated Survivor’a Uygulandı

RTÜK bugün aldığı kararla, Netflix‘in politik dizisi Designated Survivor‘ın 2. sezon 7. bölümünü Türkiye’de engelledi. Dizinin ilgili bölümü genel olarak Türkiye’yi hedef alıyordu.


İlginizi Çekebilir: Netflix Ne Kadar İnternet Harcar?

Geçtiğimiz sene oldukça çok konuşulan RTÜK ve Netflix görüşmeleri sosyal medyada büyük tepkiler toplamıştı. Bir çok sosyal medya kullanıcısı RTÜK’ün Netflix’e karışmasına tepki göstermişti. RTÜK Netflix’i ne kadar kontrol altına alsa da bugüne kadar bir erişim engeli koymamıştı. Fakat RTÜK, bugün aldığı haklı bir kararla Netflix’in Designated Survivor dizisinin 2. sezon 7. bölümünü Türkiye’den erişime engelledi.

RTÜK her ne kadar Netflix’e el atması ile tepki çekse de bu kararı oldukça beğeniyle karşılandı. Çünkü Designated Survivor isimli politik dizinin ilgili bölümü, Türkiye’yi hedef alan sözler içeriyordu. Netflix’den ilgili dizinin ilgili bölümünü kaldırmasını isteyen RTÜK, Netflix’den hemen olumlu cevap aldı. Designated Survivor 2. sezon 7. bölüm Netflix Türkiye’den kaldırıldı.

İlgili İçerik  Sahte Black Friday İndirimleri İnceleme Altına Alındı

Dizinin Netflix sayfasına giderek “Family Ties” isimli bölümü izlemek isteyen Türk izleyiciler, bu sayfa ülkenizde mevcut değil hatası ile karşılaşacak. Fakat diğer bölümler sorunsuz olarak izlenebilecek.

Designated Survivor Neden Yasaklandı?


Designated Survivor Neden Yasaklandı?

Amerika Birleşik Devletlerinde geçen politik bir gerilim dizisi olan Designated Survivor’ın 2. sezon 7. bölümü oldukça haklı bir sebep ile engellendi. Dizinin ilgili bölümünde Türkiye hedef alınırken, konular oldukça çarpıltılmış şekilde işlendi. Dizide Türkiye Cumhurbaşkanı olarak Fatih Turan isminde hayali ve zorba bir karakter yer alıyordu. Bunun yanı sıra Nuri Şahin isimli ABD’de yaşayan Türk profesör “Türkiye’ye Darbe Yaptığı” ile lanse edilmiş ve dizide geçen bu karakterin demokratik bir Türkiye için son umut olduğu belirtilmiş.

Bir önceki yazımız olan En Marjinal & Fantastik 10 Gençlik Dizisi Önerisi başlıklı makalemizde En Marjinal Fantastik Diziler, Fantastik Diziler ve Fantastik Gençlik Dİzileri hakkında bilgiler verilmektedir.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın