Connect with us


Dijital Haberler

Netflix, Sansür Uygulamaları Hakkında Resmi Açıklama Yaptı

Zaman:

Tarih:

Netflix, Sansür Uygulamaları Hakkında Resmi Açıklama Yaptı

Geçtiğimiz aylarda adını RTÜK sansürü iddiasıyla sıkla duyduğumuz dijital yayın platformu Netflix, konu ile ilgili açıklama yaparak son noktayı koydu.

Hala sansür haberleriyle anılmaya devam edilen Netflix, RTÜK ile konu hakkında son görüşmeleri yaparak sansür olayını sonuçlandırdı.

Netflix için düşünülen sansür uygulamaları geçtiğimiz aylarda RTÜK tarfından açıklanmış ve Netflix kullanıcılarını fazlasıyla rahatsız etmişti. Hatta kullanıcılar tarafından Change(.org) sitesinde imza kampanyaları bile başlatılmıştı. Son yapılan görüşmelerde Netflix ve RTÜK konu hakkında anlaşmaya vardı. Netflix’in Türkiye iletişim müdürü Artanç Savaş konu ile alakalı yaptığı açıklamada Netflix dizi ve film yapımlarında sansür uygulanmayacağını ve sadece pin sistemi ve fragmanlarda kısmen sansür uygulanacağını açıkladı.

Netflix, Fragmanları Sansürleyecek

Netflix, Fragmanları Sansürleyecek
Netflix, Fragmanları Sansürleyecek

Son yaptıkları görüşmeler sonucunda RTÜK ile anlaşmaya varan Netflix, iletişim müdürü Artanç Savaş’ın açıklamalarına göre film ve dizilerde hiçbir şekilde sansür uygulamayacak fakat fragmanlarda kısmen sansür uygulayacak. Gelecek yapımları tanıtırken küçük yaştaki Netflix izleyenlere uygunsuz içerik göstermeyeceğiz diyen Netflix ekibi, bu konuda önlem alacak. Alacakları sansür önleminin nasıl olacağını anlatan Artanç Savaş şunları belirtti;

Reklam ve tanıtma amaçlı fragmanların hassas olacak görüntüler, görseller içermesi durumunda, pek çok ülkede ilgili fragmanlar ve görüntüler üzerinde ufak değişiklikler yapabiliyoruz. Bunu yapmamızdaki amaç, söz konusu olan görüntüleri izlemeyi seçmediği halde ailesi ile birlikte Netflix’e gelecek yapımları gözden geçiren minik kullanıcılarımızın beklentilerini en iyi şekilde karşılamak ve onların hassasiyetine saygı duymak. Fakat dediğimiz gibi bu yalnızca tanıtım amaçlı çalışmalarımızda, fragmanlarda başvurduğumuz bir yöntem. Üyelerimiz Netflix’teki içerikleri herhangi bir kesinti veya değişiklik olmaksızın izleyebiliyorlar.

Artanç Savaş

Türkiyede 1.5 Milyon Netflix Kullanıcısı Var

Netflix, Fragmanları Sansürleyecek
Netflix, Fragmanları Sansürleyecek

Netflix’in RTÜK sansür iddialarına karşı son noktayı koyan Artanç Savaş, Netflix’in Türkiye başarısından da bahsetti. Açıklamalara göre Netflix Türkiye’de kullanıcı sayısı 1.5 milyon’u geçti. Artanç Savaş yaptığı açıklamada şunları belirtti;

Geride bıraktığımız 3 senede kullanıcılarımızla özel bir bağ kurmayı başardığımıza inanıyoruz. Türk halkı Netflix’in sunmakta olduğu özgürlüğü ve inovatif eğlence tecrübesini benimsedi. Şu an Türkiye’nin dört bir yanında aktif olarak ücret ödeyen 1.5 milyonu aşkın üyeye sahibiz… Daha öğreneceğimiz çok şey var. Daha iyi içerikler, daha isabetli kişisel öneriler ve daha iyi bir kullanıcı tecrübesi sunabilmek için karşımıza çıkan her fırsatı değerlendireceğiz. Türkiye’deki üyelerimizin dikkat çeken özellikleri var. Bunlardan ilki, yeniliklere ve farklı formatlara açık olmaları. İlk interaktif yapımımız Black Mirror: Bandersnatch’in ülkemizde elde etmiş olduğu başarı bunu gösteriyor. Üye sayıları ve izlenme oranları arasındaki ilişkiye baktığımızda Türkiye, Bandersnach’i en fazla izleyen ülkeler arasında yer almakta.

Artanç Savaş

Kısaca Netflix, dijital yayın platformu üzerinde herhangi bir film veya dizide sansür uygulamayacak. Sadece gelecek dizi ve film tanıtımlarını yaparken hassas görüntüler koymamaya dikkat edecek.

Yorum Yap

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sponsor

Güncel