Connect with us


Dijital Haberler

Netflix RTÜK’ü Dinledi: Minnoşlar Filmi Kaldırıldı

Dijital film ve dizi platformu Netflix, RTÜK uyarılarına uydu. Minnoşlar filmi, Netlix Türkiye kataloğundan kaldırıldı ve yayınlamama kararı alındı.

Zaman:

Tarih:

Netflix RTÜK'ü Dinledi: Minnoşlar Filmi Kaldırıldı

Dünyanın en büyük dijital film/dizi platformlarından biri olan, dünya çapında 192 milyonu aşkın abonesi bulunan Netflix, son zamanlarda büyük bir tepkiye maruz kaldı. Bildiğiniz gibi geçtiğimiz zamanlarda Netflix platformuna posteri ve tanıtım yazısı eklenen Minnoşlar filmi çok büyük bir tepkiye sebep olmuştu. Minnoşlar adlı bu filmin YouTube’da bulunan fragmanı 35 bin beğeni alırken, 1,5 milyonu aşkın dislike aldı.

Filmin bu kadar sevilmemesinin ve tepki görmesinin asıl sebebi ise, binlerce kişinin bu filmi pedofili ile suçlaması. Bu suçlamaların sebebi, filmin Netflix sayfasında yayınlanan film açıklaması, posteri ve yaş etiketi oldu. Filmin Netflix açıklamasında, 11 yaşındaki Amy’nin aile geleneklerine meydan okuduğu ve twerk dans grubuna katıldığı belirtiliyordu. Diğer bir yandan filmin yaş etiketi kısmında ise +18 yazıyordu.

Bu yaş etiketi ve film açıklaması, Netflix’i sert eleştirilerin karşısına koymuştu. Netflix bu tepkilerin ardından filmin yaş etiketini ortadan kaldırmış, açıklamayı değiştirmiş ve posteri kaldırmıştı. Fakat birçok ülkede olduğu gibi ülkemizde de bu filme olan tepkiler kesilmedi. Aile Bakanlığı geçtiğimiz zamanlarda Minnoşlar adlı bu filmi RTÜK’e bildirdi ve RTÜK de konu ile ilgili çalışmalarını başlattı. Kısa süre sonra Netflix’in Minnoşlar adlı bu filmi katalogdan kaldırılmasına ve filmin yayınlanmamasına karar verilmişti. Netflix ise bu karara uydu ve filmi yayınlamama kararı alarak katalogdan kaldırdı.

Benzer içerik:  İstediğiniz İçerik Netflix'te Yok Mu? O Halde Eklenmesini İsteyin!

Minnoşlar, Netflix Türkiye’den Kaldırıldı

Netflix RTÜK'ü Dinledi: Minnoşlar Filmi Kaldırıldı Dijital film ve dizi platformu Netflix, RTÜK uyarılarına uydu. Minnoşlar filmi, Netlix Türkiye kataloğundan kaldırıldı ve yayınlamama kararı alındı.

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu’nun(RTÜK) çağrılarına olumlu yanıt veren Netflix, hiç karşı çıkmadı ve Minnoşlar filmini Netflix Türkiye kataloğundan kaldırdı. Bununla birlikte Minnoşlar filminin Netflix Türkiye’de yayınlanmamasına karar verildi. 19 Ağustos gününden beri Netflix kataloğunda bulunan Minnoşlar filmi, eğer RTÜK tarafından bu karar alınmasaydı 9 Eylül’de yayınlanacaktı.

Yorum Yap

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir