Netflix Ne Kadar İnternet Harcıyor?

 Netflix Ne Kadar İnternet Harcıyor?

Dünyanın en çok kullanılan dijital film/dizi/belgesel platformu Netflix‘in ne kadar internet harcadığını merak ediyor olabilirsiniz. Sizler için Netflix filmlerinin, dizilerinin ve belgesellerinin ne kadar internet harcadığını detaylı olarak hazırladık.


İlginizi Çekebilir: YouTube Ne Kadar İnternet Harcıyor?

Corona virüsü ile birlikte 16 milyon yeni kullanıcı kazanan ve toplamda 186 milyon kullanıcı ile dünyanın en çok kullanılan dijital film, dizi ve belgesel platformu olan Netflix, internetinizden ne kadar yiyor merak etmiş olabilirsiniz. Netflix’de eğer HD film izlerseniz oldukça çok internetiniz gideceği gibi, HD olmayan çözünürlüklerde de yine oldukça fazla internet harcamaktadır. Fakat kaliteyi en düşüğe alırsanız işinize yarayacaktır.

Zorunlu kalmadıkça mobil veri ile Netflix içerikleri izlemenizi önermesek de, ev internetinizin gitmesi veya seyahate çıkmanız gibi bazı durumlarda kullanmanız gerekebilir. Netflix’in düşük çözünürlüklü seçeneği ile 1 saatlik bir içerik yaklaşık 300 MB internet harcar. Orta düzeyli seçeneği ise 1 saatlik bir içerikte yaklaşık 700 MB internet harcar. Eğer HD kalitesinde bir içerik seyrederseniz de 1 saatte yaklaşık 3 GB internet harcar. Son olarak Netflix’in Ultra HD seçeneği ile 1 saatte herhangi bir içerik ortalama 7 GB internet harcar.

İlgili İçerik  Beyond Good & Evil Oyunu, Netflix Filmi Oluyor

Yani Ultra HD veya HD seçeneği ile ortalama 1 saat 40 dakikalık filmi izlemeniz oldukça mantıksız bir karar olabilir. Çünkü ortalama bir film Ultra HD seçeneğinde ortalama 11 GB internet harcayacakken, HD seçeneğinde bir film ortalama 5 GB harcar.

Yukarıda ve aşağıda belirttiğimiz internet miktarları, Netflix’in kendi sitesinde resmi olarak paylaştığı verilere dayanıyor. Fakat siz yine de bunların biraz daha altını veya biraz daha üstünü görebilirsiniz. Ortalama olarak Netflix, bu makalede belirttiğimiz miktarlarda internet harcar.

Netflix Ne Kadar İnternet Harcar?

Netflix Ne Kadar İnternet Harcıyor?
  • Düşük Kalite içerik 1 dakikada: 5 MB
  • Orta Kaliteli içerik 1 dakikada: 11,5 MB
  • HD içerik 1 dakikada: 51 MB
  • Ultra HD içerik 1 dakikada: 120 MB

Bir önceki yazımız olan Kısaca Kitle İletişimi Nedir ve Kitle İletişim Araçları başlıklı makalemizde Kitle, Kitle İletişim ve Kitle İletişim Araçları hakkında bilgiler verilmektedir.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın