Connect with us


Dijital Haberler

İstediğiniz İçerik Netflix’te Yok Mu? O Halde Eklenmesini İsteyin!

Dijital içerik platformu Netflix’te eğer aradığınız içeriği bulamıyorsanız, Netflix’ten onu eklemesini isteyebilirsiniz. Hem de bu oldukça basit.

Zaman:

Tarih:

Netflix'e İçerik Önerme Nasıl Yapılır? (Önerin, Yayınlansın)

Dünyanın en büyük dijital içerik platformlarından biri olan Netflix, dünya çapında 193 milyondan fazla aboneye sahip ve abonelerine oldukça kaliteli hizmet verebilmek için her geçen gün birçok çalışmaya imza atıyor. Ülkemizde de 1,5 milyonu aşkın abonesi bulunan Netflix, yıllık milyarlarca dolarlık gelir elde ederek yine bu gelirleri farklı projeleri platforma ekleyebilmek için kullanıyor.

Netflix’te onlarca orjinal yapım film/dizi ve belgeseller yer alırken, aynı zamanda Netflix’e ait olmayan projelerin de telif hakları ödenerek platforma ekleniyor. Yani buradan da anlayabileceğiniz gibi Netflix yalnızca kendi içeriklerini üretmiyor, başka kanalların ürettiği içerikleri de telif haklarını ödeyerek platforma ekliyor. Binlerce içeriği bugüne dek platformda yayınlayarak abonelerine sunan Netflix’te, buna rağmen bazen aradığınız içerikleri bulamayabiliyorsunuz.

Kullanıcılar için en büyük sorunlardan biri olan “içerik bulamama sorunu”, her geçen yıl daha da çözülüyor. Çünkü Netflix, hem kullanıcıların isteğine göre, hem de yapımların izlenimlerine göre telif haklarını ödeyerek birçok içeriği satın alıyor. Evet, Netflix’te eğer aradığınız içerik bulunmuyorsa, bu içeriğin Netflix’e eklenmesi için bir talep gönderebilirsiniz. Hem de bu fazlasıyla basit, 1 dakikanızı bile almıyor. Aradığım içerik netflix’te yok, netflix’e nasıl film ve dizi ekletebilirim, netflix’e film ve dizi önerme gibi birçok sorunun cevabını bu makalemizde veriyoruz.

Netflix'e İçerik Önerme Nasıl Yapılır? (Önerin, Yayınlansın)

Dünyanın en büyük dijital yayın platformu Netflix, platformda izlenen ve izlenebilecek olan tüm yapımları analiz ederek yeni projeleri de satın alıyor. Netflix’in resmi blogunda yazan maddelere göre platforma bir içerik eklenirken veya kaldırılırken, 3 madde göz önünde bulundurularak hareket ediliyor. Bir içerik eklerken veya kaldırılırken, önce o içeriğin ne kadar izleneceğine veya izlendiğine, maliyetine ve bölgesel faktörlere bakılıyor.

Eğer Netflix’e önereceğiniz içerikleri çok sayıda başka kişiler de önerirse, o içeriğin yayınlanma olasılığı yükselir. Fakat başka kişiler önerdiğiniz dizileri önermese de, bu içeriklerin platformda yayınlanma şansı bulunuyor. Netflix, bu içerikleri inceleyerek platformda ilgi çekip çekmeyeceğine karar verir ve bunun ardında gerekli prosedürleri başlatır. Maliyet ve popülerlik uygunsa, Netflix tarafından o içeriğin hakları satın alınarak platformda yayınlanır. Eğer istediğiniz bir içerik Netflix’te yoksa ve bir türlü gelmiyorsa, hemen Netflix’e bir öneride bulunabilirsiniz. Dilerseniz 1 dakikada Netflix’e film/dizi/belgesel veya program önerisi nasıl yapılır aşağıdan öğrenebilirsiniz.

Benzer içerik:  The Godfather Serisinin Dördüncü Filmi Geliyor Olabilir

Netflix’e Film veya Dizi Önerisi Nasıl Yapılır?

İstediğiniz İçerik Netflix'te Yok Mu? O Halde Eklenmesini İsteyin! Dijital içerik platformu Netflix'te eğer aradığınız içeriği bulamıyorsanız, Netflix'ten onu eklemesini isteyebilirsiniz. Hem de bu oldukça basit.
  • Öncelikle buraya tıklayarak Netflix öneri sayfasına gidin.
  • Daha sonra o sayfada dilediğiniz 3 içeriği girin. Dilerseniz 1 tane veya 2 tane de girebilirsiniz.
  • Ardından robot değilim kutusunu onaylayın ve Öneriyi Gönder tuşuna tıklayın.

İşte bu kadar. Daha sonra Netflix sizlere kısa bir bilgilendirme yazısı sunacak. Örneğin çok istense de Netflix’e eklenemeyen Game of Thrones dizisinin Netflix’e eklenememesini sebebinin, dizinin telif haklarının HBO’ya ait olması gibi. Diğer bir yandan önerdiğiniz film veya dizilerin yayın hakları satışa sunulmuyorsa, maliyetleri yüksekse yine aynı şekilde Netflix’te yayınlanamayabilir. Ben bu makaleyi yazarken Leon filmini ve Misfits dizisini önerdim fakat, Leon(Sevginin Gücü) filmi daha önce eklenmiş ve kaldırılmış. Büyük ihtimalle maliyet veya telif hakkı sorunları olabilir. Ayrıca çok uzun süredir beklediğim Misfits dizisi platforma eklenirse bununla alakalı bilgilendirme yazacağım, siz de 3. kutucuğu benim için ayırarak Misfits (2009) yazarsanız belki daha kesin bir dönüş alabiliriz 🙂 Diğer bir yandan konu hakkında merak ettiğiniz başka bir nokta varsa, yorum bölümünden kesinlikle bizlere iletebilirsiniz. Yorumlarınıza değer veriyor ve en kısa sürede yanıtlamaya çalışıyoruz.

Yorum Yap

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir