Netflix, Aşırı Kullanım Sebebiyle Yayın Kalitesini Düşürdü

 Netflix, Aşırı Kullanım Sebebiyle Yayın Kalitesini Düşürdü

Corona virüsü sebebiyle evlerinde kalan insanlar, dijital yayın platformlarına akın etti. Netflix, aşırı yoğunluktan dolayı internetin çökmesini engellemek ve stabil bir şekilde çalışmasını sağlamak amacıyla yayın kalitesini %25 düşürdü.


İlginizi Çekebilir: Netflix, 2020’de Yayınlanacak Türk Dizilerini ve Filmlerini Tanıttı

Corona virüsü sebebiyle insanlara evlerden çıkmayın çağrıları yapılınca bir çok insan günlerini evde geçirmek zorunda kalıyor. UNESCO’nun açıklamalarına göre de 102 ülkeden 850 milyon öğrenci okullarına gidemedi. Evinde kalan ve haliyle canı sıkılan insanlar, dijital yayın servislerine ve diğer internet sitelerine akın ediyor. Bu da internetin kullanımını ani bir şekilde yükselttiği için internet sağlayıcıları zor durumda kaldı.

Hatta konu ile ilgili Türk Telekom Genel Müdür Yardımcısı, internet kullanımının %30 arttığını belirtmiş ve kullanıcıların gereksiz video paylaşımlarından kaçınması gerektiği belirtilmişti. Fakat “sınırsız” sözü ile internetlerini alan ve parasını ödeyen kullanıcılar sosyal medyadan bu duyuruya karşı oldukça büyü bir tepki gösterdi.

Avrupa Birliği İç Pazar ve Hizmetler Temsilcisi Thierry Breton, şu zamanlarda internette en çok kullanılan servislerden olan Netflix ve YouTube gibi sitelerin yöneticileriyle görüşerek yayın kalitesinde %25 azalma istedi. %30’luk bir artış yaşanan internet kullanımı bu sayede %5’e kadar gerileyecekti.

İlgili İçerik  watchOS 7 Tanıtıldı: İşte Tüm Özellikleri
Netflix'in 2020 Yılı İçin Ayırdığı Devasa Bütçe Belli Oldu

Breton’un isteğine olumlu yanıt veren Netflix, kısa süreliğine HD kalitesini SD kalitesine çekme, yayın kalitesini %25 düşürme kararı aldı. Netflix sözcüsünün yaptığı açıklamaya göre yayın kalitesinin düşürülmesi 30 gün boyunca geçerli olacak.

Netflix sözcüsü, yaptığı açıklamada şunları söyledi;

“Avrupa genelinde 30 gün boyunca bitrateleri düşürme kararı aldık. Bu kararın Avrupa ağlarındaki trafiği yüzde 25 azaltacağını düşünüyoruz. Bununla birlikte tüm kullanıcılarımıza yüksek kalitede servis sunmaya devam edeceğiz”

Diğer yandan geçtiğimiz dakikalarda YouTube da Breton’un isteğini olumlu yanıtlayarak videoların kalitesini %25 azalttı.

Bir önceki yazımız olan Kısaca Haksız Rekabet Nedir - Cezaları Nelerdir? başlıklı makalemizde Haksız Rekabet Cezaları, Haksız Rekabet Nedir ve Kısaca Haksız Rekabet hakkında bilgiler verilmektedir.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın