Nasa Yeni Bir Dünya Bulmak İçin Özel Teleskop Üretiyor

 Nasa Yeni Bir Dünya Bulmak İçin Özel Teleskop Üretiyor

Gezegenimiz kötü gelişmeler yaşıyor. Çevresel felaketlerin getirdiği sonuçlar dünyamızı kötü bir sona doğru götürüyor. İnsan nüfusunun artması, yeterli önlemlerin alınmaması dünyamız için kötü bir son getirebilir. Nasa da bu tür durumlarda insan ırkının yaşamını sürdürebilmesi için alternatif bir gezegen arayışı içerisinde.

[ilgiliMakale icerik_id=”2245″]

Nasa, uzayı gözlemlemek amacıyla yaptığı bir çok çalışma gibi şimdi de yeni bir çalışmaya imza atıyor. Nasa, Habitable Exoplanet Imaging Mission yani “HabEx” projesi ile yaşanabilir bir gezegen arıyor. Türkçe karşılığı ile Yaşanabilir Dış Gezegen Görüntüleme Görüntüleme Misyonu isimli proje kapsamında uzayda alternatif bir gezegen aranacak.

Dünyamıza Benzer Gezegenler Tespit Edilecek

Nasa Yeni Bir Dünya Bulmak İçin Özel Teleskop Üretiyor
Nasa Yeni Bir Dünya Bulmak İçin Özel Teleskop Üretiyor

Nasa, oluşturduğu bu proje kapsamında yaşanabilir bir dış gezegen arayacak ve orada yaşayabilmek için alternatif yollar geliştirecek. Ohio State Üniversitesinde görev yapan Scott Gaudi isimli profesör, proje hakkında yaptığı açıklamada “Bu projede hedefimiz Dünya benzeri yaşanabilir dış bir gezegen olup olmadığını kontrol etmek. Teleskop ile yaşamı destekleyen bir dış gezegen bulmamız mümkün olabilir.”

Hubble’a benzeyecek olan bu keşif teleskobu, Hubble teleskobuna kıyasla daha büyük boyutlarda olacak. 2.4 metre genişliğine sahip olan Hubble’dan daha geniş olacak. Açıklamalara göre yaşanabilir gezegen aramak isteyen Nasa, bu misyon ile kararlı bir şekilde alternatif gezegen arayacak.

Ayrıca yeni geliştirilen teleskop, uzaydan gelen ışınları engelleyerek uzaktaki gezegenlerin de gözlemlenebilmesini sağlayacak.

Nasa’dan Habex Açıklaması

Nasa’nın resmi web sitesinde, Habex (Yaşanabilir Dış Gezegen Görüntüleme Görüntüleme Misyonu) hakkında yaptığı açıklamaya hemen aşağıdan ulaşabilirsiniz.

İlgili İçerik  Donald Trump, SpaceX Reklamıyla Eleştiriliyor

Yaşanabilir Dış Gezegen Görüntüleme Görüntüleme Misyonu

Yaşanabilir Dış Gezegen Gözlemevi (HabEx), Güneş benzeri yıldızların etrafındaki gezegen sistemlerini doğrudan görüntülemeyi amaçlayan bir kavramdır. HabEx tüm gezegen tiplerine karşı duyarlı olacaktır; bununla birlikte, asıl amacı, ilk kez, Dünya benzeri dış gezegenleri doğrudan görüntülemek ve atmosferik içeriğini karakterize etmektir. Bu gezegenlerin spektrumlarını ölçerek HabEx, su gibi habitatın imzalarını arayacak ve atmosferdeki oksijen veya ozon gibi biyolojik aktivitenin göstergesi olan gazlara duyarlı olacaktır. 

Dünya benzeri dış gezegenlerde yaşam arayışına ek olarak, HabEx, Evren tarihinin ilk dönemlerini incelemekten nihayetinde en büyük yıldızların yaşam döngüsünü ve ölümlerini anlamaya kadar geniş bir genel astrofizik yelpazesini mümkün kılacak. hayatı bildiğimiz gibi desteklemek için gerekli olan unsurları sağlamak. Bu çalışmalar, HabEx’in Dünya benzeri gezegenleri incelemesine izin verecek aynı teknoloji ile etkinleştirilecek: ultraviyole, optik ve kızılötesine yakın fotonlara duyarlı, uzay benzeri görülmemiş çözünürlükteki büyük, istikrarlı bir teleskop. Ayrıca, HabEx konsepti, önümüzdeki on yılda hem teknolojik hem de bilimsel olarak uygulanabilen, gelişmeye hazır olduğu için özellikle ilgi çekicidir.

HabEx konsepti, şu anda 2020 Astrofizik Dekadal Araştırması’na hazırlanmakta olan dört görev kavramından biridir. Çalışma, topluluk içindeki uzmanlardan oluşan ve Jet Tahrik Laboratuvarı tarafından yönetilen bir Bilim ve Teknoloji Tanımlama Ekibi (STDT) tarafından yürütülmektedir. Çalışma 2019’da sonuçlanacak.

Bir önceki yazımız olan Kesinlikle İzlemeniz Gereken Dünyanın En iyi 9 Savaş Filmi! başlıklı makalemizde Dünyanın En İyi Savaş Filmleri, En İyi Savaş Filmleri ve En İyi Tarih Filmleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın