NASA, Türkiye’deki Salda Gölünün Mars’taki Bir Kratere Benzediğini Açıkladı

Amerika Birleşik Devletleri Uzay Kurumu NASA, Mars'ta bulunan Jezero kraterinin, Türkiye'deki Salda Gölü ile çok benzerlik taşıdığını paylaştı.
 NASA, Türkiye’deki Salda Gölünün Mars’taki Bir Kratere Benzediğini Açıkladı

Dünyanın en büyük uzay programı kurumlarından biri olan ABD merkezli devlet kurumu NASA, 1,6 milyon takipçili resmi Twitter hesabı üzerinden oldukça dikkat çekici bir paylaşımda bulundu. Özellikle Türklerin ilgisini çekecek bu paylaşımda, Mars’ta bulunan Jezero Kraterinin, Türkiye’deki Salda Gölü ile jeolojik bir benzerlik taşıdığı ve Mars’a gitmek için araştırmacıların Salda Gölünde çalışma yaptıkları söylendi.

Bildiğiniz gibi NASA, başlattığı Mars programı ile dün bir roket fırlatmış ve Perseverance isimli uzay aracı Mars’a gitmek üzere içindeki bir uçak ve 11 milyon kişinin ismini taşıyan kapsül ile yola çıkmıştı. NASA’nın Mars misyonu uzun bir zamandır düşünülürken, Perseverance aracı içerisindeki helikopter ile Mars’ın tamamıyla keşfedilmesi amaçlandı.

Yüksek çözünürlüklü fotoğraflar çekebilecek ve dünyaya gönderebilecek olan bir helikopteri içerisinde taşıyan Perseverance uzay aracı, yaklaşık 7 aylık bir süreç içerisinde Mars’a ulaşacak. Daha sonrasında Mars’ı daha yakından tanıyabilmek adına derin araştırmalar yapılacak. Bununla birlikte Mars üzerinde yapılan keşifleri de araştıran araştırmacılar, Mars’ta bulunan Jezero Krateri‘nin de oldukça üzerine düştü. Bu kraterin, Türkiye’de bulunan Salda Gölü ile jeolojik benzerlik taşıdığını gören araştırmacılar, Türkiye’ye gelerek Salda Gölü’nde araştırmalarda bulundu.

Uzay kurumu NASA ise, hemen yukarıda gördüğünüz fotoğrafı sosyal medya hesaplarında paylaştı. Salda Gölü‘nün ve Jezero Krateri‘nin yan yana fotoğrafını paylaşan NASA, “Jezero Krateri ve Türkiye’deki Salda Gölünün jeolojik benzerleri var. Araştırmacılar, Mars görevine hazırlanmak için Sahra Gölü’nde saha çalışması bile yaptılar.” açıklamasında bulundu

İlgili İçerik  Giyilebilir Teknoloji MOOV ile Hayatınızı Değiştirin!

Dilerseniz güncel teknoloji haberleri için Kitle‘yi ziyaret edebilir, ücretsiz abone olabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Kendine Hayran Bırakan Unutulmaz Yabancı Dizi Müzikleri başlıklı makalemizde Dizi, Dizi Müzikleri ve Unutulmaz Dizi Müzikleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın