Connect with us


Bilim & Sanat

NASA, Bir Asteroit’in Yönünü Değiştirmek İçin Uzay Aracıyla Çarpacak

ABD’nin uzay kurumu NASA, bir asteroit’in yolunu saptırabilmek amacıyla ona uzay aracıyla çarpmayı ve yönünü değiştirmeyi deneyecek.

Zaman:

Tarih:

NASA, Bir Asteroit'in Yönünü Değiştirmek İçin Uzay Aracıyla Çarpacak

Dünyanın en büyük uzay kurumlarından olan NASA, bir asteroit‘in yönünü değiştirmek için ilginç bir yola başvuracak. Tarihte ilk kez yapılacak olan bu çalışma ile birlikte NASA tarafından uzaya gönderilecek olan bir uzay aracı, bir Asteroit’e çarptırılacak ve Asteroitin yönünü değiştirmeyi deneyecek.

Dünyanın en büyük uzaycılık kurumlarından NASA, DART isimli uzay aracını uzaya göndererek Dimorphos ismi verilen bir Asteroite çarptıracak. Asteroidin yolundan sapması için yapılan bu test ilk kez NASA tarafından gerçekleştirilecek. NASA’nn gerçekleştireceği bu deney ilk bakışta oldukça garip gelse de, aslında gezegenimiz Dünya için oldukça önemli bir deney olduğunu söyleyebiliriz.

Bildiğiniz gibi uzayda çok fazla sayılarda Asteroit bulunuyor ve bazı durumlarda bu Asteroidler Dünyamızı tehdit edebiliyor. Olası tehditler durumunda gezegenimize yaklaşan bir Asteroid olursa, bu Asteroidin gezegenimize düşmesini beklemektense, onun yönünü değiştirebilmek adına bazı çalışmalar sürdürülüyor.

NASA, Bir Asteroit'in Yönünü Değiştirmek İçin Uzay Aracıyla Çarpacak

İlk kez NASA tarafından gerçekleştirilecek olan bu çalışma ile birlikte DART isimli uzay aracı Dimorphos isimli Asteroid’in yönünü değiştirebilirse, gezegenimiz için tehdit oluşturabilecek Asteroidlere karşı oldukça iyi bir çalışma olacak. Çalışmanın başarılı sonuçlanması halinde gezegenimizi tehdit eden ve NASA tarafından tespit edilebilen Asteroidlerin yönü, DART gibi uzay araçları tarafından değiştirilebilecek.

Benzer içerik:  Avatar 2 Çekimleri Tekrar Başladı

Didymos ismi verilen Asteroid’in uydusu olduğu belirtilen Dimorphos, bir uzay aracının çarpmasıyla yönünü değiştirecek mi henüz bilinmiyor fakat araştırmacılar bu deneye oldukça iyimser yönden bakıyor. Ayrıca NASA’nın bu görevine İtalya Uzay Ajansı‘nın uydusu CubeSat ile destek verilecek. Görevin sonuçları ise 2 yıl sonra Avrupa Uzay Ajansı (ESA) tarafından gönderilecek olan Hera isimli uydu tarafından incelenecek.

Diğer bir yandan NASA, DART isimli uzay aracını 2021 yılı içerisinde göndereceğini açıkladı. Yani bu görevin sonuçlarını görebilmemiz için önce 2021 yılında DART isimli uzay aracının gönderilmesini, ardından da ESA’nın Hera isimli uydu ile inceleme yapmasını beklememiz gerekecek…

Yorum Yap

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sponsor

Güncel