Connect with us


Bilim & Sanat

NASA Açıkladı: Mars, Ekim Ayı Boyunca Dünyamızdan Görünecek

ABD’nin uzay kurumu NASA, 2020 Ekim ayı boyunca Mars’ın, geceleri dünyadan görülebileceğini açıkladı. 15 yılda bir meydana gelen bu olay, 2020 Ekim ayı boyunca devam edecek.

Zaman:

Tarih:

Mars, Ekim Ayı Boyunca Dünyamızdan Görünecek

Dünyanın en büyük uzay kurumlarından biri olan NASA, Amerika Birleşik Devletlerinin uzay programı çalışmalarından sorumlu kurum olarak karşımıza çıkacak. Yıllık milyarlarca dolarlık bütçeyle çalışmalarını sürdüren uzaycılık kurumu NASA, içerisinde bulunduğumuz Ekim ayı boyunca Mars‘ın dünyaya en yakın noktaya geleceğini ve bu ay boyunca dünyadan Mars’ın görülebileceğini aktardı.

Güneş sistemimizdeki 4. gezegen olan ve kızıl gezegen olarak adlandırılan Mars, yüzeyinde oldukça yaygın olan demir oksitten dolayı kızıl bir görünüme bürünmüştür. Bu görüntüsü sebebiyle kızıl gezegen olarak tanımlanan Mars, aslında dünyamıza oldukça uzak bir mesafede bulunuyor. Fakat 15 yılda bir yaşanan bu gökyüzü olayıyla Mars, dünyamıza en yakın konumuna yaklaşıyor ve bu sayede dünyadan görünebilecek bir yere yerleşiyor.

15 yılda bir kere rastlandığı belirtilen bu gökyüzü olayının, 2020 yılı Ekim ayı boyunca devam edeceği NASA yetkilileri tarafından açıklandı. Yani içerisinde bulunduğumuz Ekim ayı boyunca gezegenimizden Mars’ı geceleri rahatlıkla görebileceğimiz belirtildi. Mars’ın her akşam ve gece yarısı civarlarında gökyüzünde en yüksek konumda bulunacağını belirten NASA, böylelikle dünyadan Mars’ı rahatlıkla görebileceğimizi aktardı.

Benzer içerik:  Netflix'in Türkiye Turizmine Etkisi Ortaya Çıktı
NASA Açıkladı: Mars, Ekim Ayı Boyunca Dünyamızdan Görünecek ABD'nin uzay kurumu NASA, 2020 Ekim ayı boyunca Mars'ın, geceleri dünyadan görülebileceğini açıkladı. 15 yılda bir meydana gelen bu olay, 2020 Ekim ayı boyunca devam edecek.

Kızıl gezegen Mars, Ekim ayı boyunca her akşam doğuda, ve şafaktan önce de batıda kendini gösterecek. Dünyaya en yakın noktaya 6 Ekim, yani bu gece gelecek olan Mars, dünyamızdan en net bugün görülecek. En son bu kadar yakın noktaya 2003 yılında gelen Mars, 17 yıllık bir sürenin ardından tekrardan aynı noktadan görülebilecek. Ekim ayının ardından Mars’ın tekrardan aynı noktaya gelmesi ise 15 yıl sürecek. Yani Mars’ı bir daha 2035 yılında aynı noktada dünyamızdan görebileceğiz…

Yorum Yap

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir