Nanoteknoloji Nedir?

 Nanoteknoloji Nedir?

Bu makalemizde “Nanoteknoloji” Nedir ne değildir detaylıca ve kısaca anlatacağız. Dilerseniz hemen makalemize başlayabilirsiniz…


İlginizi Çekebilir: Amiral Gemisi Telefon Nedir?

Öncelikle Nanoteknoloji kelimesindeki “Nano” ifadesi Yunanca kökenli bir kelime olup, cüce anlamına gelmektedir. Nanoteknoloji, en küçük ölçü birimlerinden olan nanometre ölçekli maddelerin, bir amaca hizmet edebilmek için tasarlanmasına nanoteknoloji denmektedir. Nanometreyi ele alacak olursak;

1 kilometrenin binde biri 1 metre, 1 metrenin binde biri 1 milimetre, 1 milimetrenin binde biri 1 mikrometre (ancak mikroskopla görünür), 1 mikrometrenin de binde biri 1 nanometre ölçüsüne gelmektedir.

İşte bu nanometre ölçeğindeki onlarca atomdan oluşan birimler, bizim metre ölçekli dünyamızda bir amaca hizmet edilebilmesi amacıyla kullanılır.

Dilerseniz Nanoteknolojinin kısaca tanımına hemen aşağıdan bakabilir, aklınıza takılanları sayfanın en altındaki yorum bölümünden bizlere iletebilirsiniz.

Nanoteknoloji Kısaca Nedir?


Nanoteknoloji Kısaca Nedir?

Nanoteknoloji kısaca, maddenin en atomik ve moleküler halini kontrol etmeye denmektedir. 1 ile 100 nanometre arasındaki maddelerin bir amaca hizmet edebilmesi için tasarlanmasına nanoteknoloji ismi verilir.

İlgili İçerik  Rusya, Yerel İnternet Ağı Testlerini Başarıyla Tamamladı

Nanoteknoloji Kullanım Alanları


Nanoteknoloji Kullanım Alanları
 1. Bilgisayar
 2. Bilim
 3. Havacılık
 4. Uzay
 5. Nanoelektronik
 6. İmalat
 7. Tıp
 8. Enerji
 9. Çevre
 10. Savunma
 11. Tarım
 12. Biyoloji
 13. Eğitim

Nanoteknoloji, bir çok alanda bir çok sebeple kullanılabiliyor. Örneğin nano ölçekte üretilen nanoteknoloji bilgisayarlar, diğer bilgisayarlara göre çok daha güçlü olabilecek ve “süper bilgisayar” olarak adlandırdığımız bilgisayarlara dönüşebilecektir. Nanoteknoloji ile üretilen bilgisayar malzemeleri, nano ölçekte üretileceğinden dolayı daha az enerji tüketecek ve diğer bilgisayarlara göre çok daha hızlı çalışabilecektir.

Ayrıca nano yapılı bir çok malzeme, normallerine göre daha güçlü olduğundan dolayı uzay endüstrisinde de kullanılabilmektedir. Örneğin sıcağa dayanıklı, çok sağlam, radyasyona dayanıklı, az enerji gerektiren ve daha hafif olan nanoteknoloji roketler ve uzay istasyonları, uzay çalışmaları için rahatlıkla kullanılmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Kesinlikle İzlemeniz Gereken Dünyanın En iyi 9 Savaş Filmi! başlıklı makalemizde Dünyanın En İyi Savaş Filmleri, En İyi Savaş Filmleri ve En İyi Tarih Filmleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın