Nakamoto Geri Döndü İddiası, Bitcoin’e Büyük Düşüş Getirdi

2009 yılında üretilen bitcoinlerin taşınmasından sonra Satoshi Nakamoto'nun geri geldiği iddia edilmişti. Ardından panikleyen yatırımcılar, Bitcoin'in hızla düşmesine sebep oldu.
 Nakamoto Geri Döndü İddiası, Bitcoin’e Büyük Düşüş Getirdi

Dün yaptığımız haber ile sizlere aktardığımız olay, yatırımcılar arasında paniğe sebep oldu. 2009 yılında üretilen 50 bitcoin’in dün başka bir hesaba taşınması paniğe sebep oldu. Art arda gelen panik satışları, lider kripto para birimi Bitcoin’e %6’lık bir düşüş yaşattı.

Perde arkası aralanmayan olay, dün sosyal medyada oldukça ilgi çeken bir hal almıştı. 2009 yılında üretilen bitcoin bloklarından 50 tanesi, dün 11 yıl aradan sonra başka bir hesaba aktarılmıştı. 2009 yıllarında henüz Bitcoin’in bir değerinin olmaması, bilinirliğinin az olması sebebiyle iddialar bu şekilde yöneldi. Zaten o dönemlere Bitcoin madenciliği yapan bir Hal Finney, bir de Satoshi Nakamoto bulunuyordu.

Fakat Hal Finney, 2014 yılında hayatını kaybetti. Hal Finney’in ailesinden de konuya ilişkin açıklama gelmedi. Bu sebeple Satoshi Nakamoto’nun geri geldiği öne sürüldü ve sosyal medya platformları bu haberle yankılandı. Oluşan satış baskısı, yatırımcıları da panikletti. Panikleyen Bitcoin yatırımcılarında oluşan satış baskısı, Bitcoin’in saatler içerisinde %6 düşüş yaşamasına sebep oldu.

İlgili İçerik  Facebook'un Libra Projesi Yatırımcılarını Kaybediyor
Nakamoto Geri Döndü İddiası, Bitcoin'e Büyük Düşüş Getirdi

2009 yılında üretilen ve dün (20.05.2020) başka hesaba aktarılan bitcoinler’in 40 tanesi yine eski bir hesaba aktarıldı. Kalan 10 tanesi ise mikserlere, yani karıştırıcılara gönderildi. Bu sebeple o bitcoinleri takip etmek oldukça zor hale geldi. Bu kişinin Satoshi Nakamoto olup olmadığı henüz belli olmasa da, satış baskısı daha da büyüyebilecek gibi duruyor. İddialardan diğer birinde ise saldırganların deneme-yanılma (brute-force) yöntemi ile şans eseri Satoshi Nakamoto’nun hesabına girmiş olabileceği söyleniyor.

Bitcoin, bu haberi yazdığımız an itibariyle 9.082 dolar üzerinden işlem görüyor.

Bir önceki yazımız olan Kripto Para Terimleri ve Anlamları başlıklı makalemizde Kripto Para, Kripto Para Kelimeleri ve Kripto Para Sözlüğü hakkında bilgiler verilmektedir.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın