Connect with us


Dünya'dan Haberler

Mulan Filminin Doğu Türkistan Skandalına Tepki Büyüyor

2020 yılının en beklenen filmlerinden biri olan Mulan filminin Doğu Türkistan skandalıyla ilgili sosyal medyada tepkiler hızla büyüyor.

Zaman:

Tarih:

Mulan Filminin Doğu Türkistan Skandalına Tepki Büyüyor

2020 yılının en çok beklenen filmlerinden biri olan ve 4 Eylül 2020 tarihinde vizyona giren Mulan filmi, 200 milyon dolarlık bütçe ile dünyanın en büyük eğlence ve medya şirketlerinden biri olan The Walt Disney Company tarafından yapılmıştı. Milyonlarca kişinin vizyona girmesi için merakla beklediği film geçtiğimiz günlerde vizyona girdi ve gişede beklediği başarıya ulaşamadı.

200 milyon dolarlık bütçe harcanan film, açıklamalara göre iyi bir açılış yapamadı ve 1 haftanın sonunda gişede 6 milyon dolarlık hasılat sağladı. Film gişede başarısız olurken, filmin çekim sırasında yaşanan skandal olayların da sosyal medyada konuşulmaya başlamasıyla Walt Disney adeta hedef tahtasına koyuldu. Walt Disney tarafından yılın en büyük yapımlarından biri olan Mulan filminin bir bölümü, Çin’in Uygur Türklerine yönelik insan hakları ihlalleriyle konuşulduğu Sincan Uygur Özerk Bölgesi‘nde çekilmişti.

Açıklamalara göre Sincan Uygur Özerk Bölgesi’nde kendi rızası dışında, yani zorla tutulan yüz binlerce Uygur Türkü, Disney tarafından Mulan filmine dahil edilmişti. Hatta açıklamalara göre Disney, Mulan filmini çekerken orada yaşanan tüm insan hakları ihlallerine göz yummuş, bununla birlikte filmin sonunda Uygur Türklerini orada tutan, beyinlerini yıkayan, her türlü insan hakları ihlalini uygulayan Sincan Uygur Otonom Bölge komitesine teşekkür etmişti. Bunun ardından Uygur Türklerini filmine alet eden ve film sonunda her türlü insan hakları ihlaline yol açan kişilere özel teşekkür sunan Disney ve Mulan filmine karşı sosyal medyada boykot başlatıldı.

Benzer içerik:  Netflix'in Çağayat Ulusoy'lu Yeni Türk Filmi Duyuruldu: Mücadele Çıkmazı

Mulan Filmine Boykot Kampanyası Başlatıldı

Mulan Filminin Doğu Türkistan Skandalına Tepki Büyüyor 2020 yılının en beklenen filmlerinden biri olan Mulan filminin Doğu Türkistan skandalıyla ilgili sosyal medyada tepkiler hızla büyüyor.

Sosyal medyada bu konu üzerine “boycottMulan” etiketiyle boykot kampanyası başlatan sosyal medya kullanıcıları, Mulan filmine gitmemeye ve Disney’i boykot etmeye çağırdı. Zaten gişede beklediğini bulamayan Mulan filmi, bu boykot kampanyasıyla birlikte gişede daha da çakılabilir gibi görünüyor. Diğer bir yandan Dünya Uygur Kongresi de o bölgede film çeken fakat bölgede yaşanan insan hakları ihlallerini görmezden gelen Disney’i eleştiri yağmuruna tuttu.

Yorum Yap

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir