Mülakatta Nelere Dikkat Edilmeli? Ön Hazırlık Nasıl Yapılır

 Mülakatta Nelere Dikkat Edilmeli? Ön Hazırlık Nasıl Yapılır

İş arıyorsanız ve hızlı bir şekilde iş bulmak istiyorsanız bu aşamada yapmanız gereken önemli hazırlıklar vardır. Mesleğinizle ilgili eleman arayan kurum ve kururuluşları; İşkur, Kariyer.net, Elemeanonline, Linkedın gibi sitelerden araştırmalı, başvuru için sağlam ve içeriği zengin bir hazırlık dönemi yapılması şarttır.Ön hazırlık aşamasında; kaliteli, doğru ve gerçekçi bir CV ( özgeçmiş ) nasıl hazırlanmalı, ilk görüşme için nasıl giyinmeli, ilk görüşmede nasıl davranılmalı, mülakat içi çağrıldığınızda nelere dikkat etmelisiniz gibi konular için ön hazırlık yapmalısınız.Bu hazırlıkları aşama aşama inceleyelim.

Gerçekçi ve iyi hazırlanmış bir CV nasıl hazırlanır

CV nizi hazırlarken biraz standart dışı davranmalısınız.Standart bir CV de, iş verenin gözüne takılacak, merak edeceği bir konu bulunmaz. Çünkü standart Cv lerden ellerinde yüzlerce vardır ve hepsi aynı içeriktedir. Bu nedenle standart dışı ancak gerçek bilgilerin yer aldığı bir CV hazırlayın. Cv nizde iletişim, eğitim bilgileri dışında üye olduğunuz STK’lar, mesleki dernek ve odalar, amatör olarak yaptığınız veya katıldığınız topluluklar gibi bilgileri sosyal yönünüzün ve iletişim kurma becerinizin yüksek olduğunu göstermek için yazmalısınız. Bu bilgiler tamamen gerçekçi olmalı. CV hazırladıktan sonra başvuru yapacağınız firma ile ilgili detaylı bir internet araştırması yapmalısınız. Bu araştırmada firmanın faaliyet gösterdiği bütün iş alanları, fabrika ve işletme bilgileri çalışan bilgileri araştırılıp notlar alınmalıdır. Bu notlara sıkı bir şekilde çalışılmalı ve soru sorulduğunda veya işveren kendileri ile ilgili bilgi vermeye kalktığında bu notlardan yararlanılmalıdır.

İlgili İçerik  Sahte Black Friday İndirimleri İnceleme Altına Alındı

İlk görüşme

İlk görüşme çok önemlidir. İş verende veya görüşeceğiniz İK müdürü karşısında bırakacağınız ilk intiba çok önemlidir. Bu nedenle çok şık giyinmeli, konuşurken kendinizi kasmamalı ve doğal davranmalısınız. Sorulan sorulara biliyorsanız içtenlikle bilmiyorsanız fazla bilgi sahibi değilim, araştırıp öyle cevap doğru olur türü cümleler ile cevap vererek doğallığınızı ve sıcaklığınızı karşı tarafa yansıtmalısınız.

Mülakat sırasında neler yapılmalı

Mülakat aşamasında karşınızda 5 kişi oturuyor olacak. Bu kişiler firmanın çeşitli departamanlarında çalışanlardır. Mülakat sırasında sizin mesleki bilginiz, insanlarla iletişim kurma beceriniz, yaratıcı kişiliğiniz, sosyal kişiliğiniz ile ilgili sorular soracaklar ve sizin vereceğiniz cevaplara göre kişiliğinizi ve mesleki yeterliliğinizi ölçecekler. Bu nedenle burada da çok rahat olmalı ve bildiğiniz sorulara rahatlıkla cevap vermelisiniz. Otururken, konuşurken heyecanlanmayın ve kendiniz kasmayın. Konuşurken güncel olaylardan örnekler verin, şakalar yapmayı ve karşı tarafa içtenliğinizi, göstermeyi unutmayın.

Sonuç olarak sizinle görüşen insanlar ilerleyen zamanda sizin iş arkadaşınız olabilir. Bu nedenle mülakat sırasında vereceğiniz her bilgi ilerleyen zamanlarda karşınıza çıkabilir. Gerçek dışı bilgiler sizi mahçup edip size olan güvenin sarsılmasına yol açacaktır. Bu nokta çok önemlidir.

En kısa zamanda istediğinz alanda, istediğiniz gibi bir iş bulmanız için yukarıda yazılı olan önerileri uygulamalısınız. Bu öneriler ile kendinize olan saygınız ve özgüveniniz artacaktır.

Bir önceki yazımız olan Kahvaltı Salonu Nasıl Açılır? Para Kazandırır mı? başlıklı makalemizde İş Fikirleri, Kahvaltı Salonu Açarak Para Kazanılır Mı ve Kahvaltı Salonu Açmak hakkında bilgiler verilmektedir.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın