Connect with us


Dünya'dan Haberler

Müjde Verildi: 320 Milyar Metreküp Doğalgaz Bulundu

Ülkemizin günlerce beklediği o müjde nihayet verildi. Beklenen müjde, tahmin edildiği gibi Karadeniz’de bulunan 320 milyar metreküp doğalgazın keşfi.

Zaman:

Tarih:

Müjde Verildi: 320 Milyar Metreküp Doğalgaz Bulundu

Son günlerde Türkiye‘nin gündemi olan ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan‘ın “müjde” olarak bahsettiği o haber sonunda geldi. Günler önce Cuma günü, yani bugün açıklanacağı söylenen müjde, milyonlarca kişinin de beklediği gibi doğalgaz keşfinin haberiydi. Geçtiğimiz dakikalarda resmi olarak yapılan haberlere göre Fatih Sondaj Gemisi, Karadeniz’de 320 milyar metreküplük doğalgaz keşfetti.

Uzun yıllardır ülkemizin büyük bir sorunu olan enerjide dışa bağımlılık, dakikalar önce yapılan resmi açıklamalara göre yapılan bu keşifle büyük oranda, hatta belki de tamamen bitebilir. Tuna-1’de keşif yapan Fatih Sondaj Gemisi, bir süredir keşif yaptığı bölgede Türkiye’nin şimdiye kadar yaptığı en büyük doğalgaz keşfini gerçekleştirdi. Resmi olarak yapılan açıklamalara göre oldukça fazla miktarlarda, tam olarak 320 milyar metreküplük doğalgaz keşfi bu bölgede yapıldı.

Ayrıca yapılan açıklamalara göre beklentiler bununla da sınırla değildi. 320 milyar metreküplük bu keşif, Akdeniz ve Karadenizde yapılan 9. aramada bulundu. Yani sadece 9. aramada 320 milyar metreküplük doğalgaz keşfi yapılmıştı. Bu da henüz devam eden diğer aramalarda da daha başka kaynaklar bulunabileceğini akıllara getirdi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 320 milyar metreküplük bu keşif için “Bu rezerv çok daha büyük bir kaynağın sadece bir parçasıdır.” şeklinde açıklamalarda bulundu.

Benzer içerik:  Aamir Khan, Yeni Filmini Çekmek İçin Türkiye'ye Geliyor
Müjde Verildi: 320 Milyar Metreküp Doğalgaz Bulundu Ülkemizin günlerce beklediği o müjde nihayet verildi. Beklenen müjde, tahmin edildiği gibi Karadeniz'de bulunan 320 milyar metreküp doğalgazın keşfi.

Yapılan 9. çalışmada keşfedilen 320 milyar metreküplük bu doğalgaz, resmi açıklamalara göre 2023’e kadar kullanılabilmek üzere hazır olacak. Ayrıca diğer aramalarda hızlandırılarak devam edecek ve buralarda da yeni keşifler yapılırsa Türk milletine aktarılacak. Diğer bir yandan bu keşif için yapılan açıklamalara göre keşfedilen 320 milyar metreküp doğalgaz, oldukça kaliteli olarak nitelendiriliyor.

Dilerseniz gelişmelerden ve güncel teknoloji haberlerinden haberdar olmak için Kitle‘yi ziyaret edebilir, ücretsiz abone olarak yeni haberlerimizden anında bildirim alabilirsiniz.

Yorum Yap

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir