MSN, 50 Kişiyi İşten Çıkararak Yapay Zekaya Geçti

Microsoft alt kuruluşlarından olan MSN, 50 haber yazarını işten çıkararak yapay zekalı haber sistemine geçiş yaptı.
 MSN, 50 Kişiyi İşten Çıkararak Yapay Zekaya Geçti

Microsoft’un internet hizmetlerini yönettiği ve tüm dünyadan 500 milyon aktif kullanıcıya haber sağladığı MSN web sitesi için yapay zeka geliştirdi. Yıllardır pek çok kaynaktan haberler girilen ve dünya çapında çok büyük bir kullanıcı kitlesi bulunan MSN Haber platformu, artık yapay zekanın ellerine bırakılacak.

MSN’e başka şirketler aracılığıyla haber sağlayan 50 haber yayıncısı, yapay zekanın sisteme girmesi ile birlikte işlerinden olacak. Haziran sonuna kadar işlerine devam edecek olan haber yazarları, sonrasında yaptıkları işi yapay zekaya teslim ederek ayrılacak. Dünya çapında pek çok haber şirketi ile anlaşma sağlayan ve bu platformlardan düzenli olarak haber yayınlayan MSN, bundan sonra bu haberleri editör aracılığıyla değil yapay zeka aracılığıyla yapacak.

Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan Microsoft üst yetkilileri; “Diğer şirketler gibi biz de işimizi düzenli olarak değerlendirmeden geçiriyoruz. Bu zaman zaman bazı yerlere daha fazla yatırımla, bazılarının yeniden düzenlenmesiyle sonuçlanabilir. Kararlar, mevcut salgının sonucu değil.” şeklinde konuştu.

İlgili İçerik  Microsoft, Bitcoin'e Rakip Olabilir
MSN, 50 Kişiyi İşten Çıkararak Yapay Zekaya Geçti

Ayrıca açıklamalara göre haberler tamamıyla yapay zekanın ellerine teslim edilmeyecek. Pek çok haber platformundan yapay zeka tarafından seçilen haberler, MSN’in ofis çalışanları tarafından kontrol edilmeye devam edecek. Bu da sahte ve yalan haberlerinin yayılmasının önüne geçmeyi sağlayacak. İşten çıkarılacak olan 50 haber yazarı ise direkt olarak Microsoft veya MSN’in kadrosunda olan kişiler değil.

Aquent, MAQ Consulting gibi ajansların sağladığı haber yayıncıları ile çalışan MSN, bu çalışanların işine son verecek. Ofis çalışanları ise işlerine devam edecek. Bu ajanslar aracılığıyla MSN’de çalışan bir haber yazarı, konu hakkında şunları söyledi; “Makinelerin yerimizi alacağını düşünmek moral bozucu. Fakat elimizden gelecek bir şey yok.

Bir önceki yazımız olan Kısaca Haksız Rekabet Nedir - Cezaları Nelerdir? başlıklı makalemizde Haksız Rekabet Cezaları, Haksız Rekabet Nedir ve Kısaca Haksız Rekabet hakkında bilgiler verilmektedir.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın