Mobil İmza ve Elektronik İmza Nedir, Nasıl Alınır?

Dijital ortamlarda kullanabileceğiniz elektronik imza veya mobil imza nasıl alabilirim sorusunu detaylı bir şekilde bu makalemizde cevaplıyoruz.
 Mobil İmza ve Elektronik İmza Nedir, Nasıl Alınır?

Mobil imza veya elektronik imzalari dijital ortamlarda ıslak imza niteliğinde olan ve 5070 sayılı Elektronik İmza Kanunu’na uygun olan bir dijital imza uygulamasıdır. E-imza olarak da geçen bu imzalar, E-Devlet gibi önemli uygulamalar ve web sitelerinde kullanılmaktadır.

Elektronik imzaya sahip olabilmek için güvenli bir firma seçmeli ve oradan e-imza almanız gerekir. E-imza aldığınızda size bir flaş bellek verilir ve bu flaş belleğinizi dijital ortamlarda doğrulama işlemi yapabilmek için kullanabilirsiniz. Ayrıca flaş belleğin çalınma ihtimaline karşı bbunun içerisinde bir de şifreleme bulunur. Flaşınızı taksanız bile ek olarak bir şifre girerek kendinizi doğrulamanız gerekir.

Örneğin E-İmza’nızı E-Devlet sistemi üzerinde kullanabilmeniz için e-devlet programını bilgisayarınıza indirmeniz gerekmektedir. Bu programı bilgisayarınıza indirdiğinizde dijital imzanızı taşıyan flaş belleği bilgisayarınıza takarak kendinizi doğrulayabilirsiniz. Ardından e-devlet’e kolaylıkla giriş yapabilir ve özel hizmetleri kullanabilirsiniz.

Mobil imza ise mobil operatörler tarafından sağlanmaktadır. Kullandığınız operatöre bağlı olarak mobil imza başvurunuzu gerçekleştirebilir ve sonrasında mobil imzanızı dijital ortamlarda kullanabilirsiniz. Mobil imza, e-devlet üzerinde rahatlıkla kullanılabilmektedir. Ayrıca E-Devlette bazı işlemleri yapabilmeniz için mobil imza ile giriş yapmanız zorunludur. Yani mobil mzanın sağladığı faydalar oldukça fazla.

İlgili İçerik  Coronavirus Olduğunu İhbar Edenlere 9 Bin Lira Ödül
Mobil İmza ve Elektronik İmza Nedir, Nasıl Alınır?

Mobil imza ve elektronik imzanız sayesinde kurumlara gidip sıra beklemeden evinizden bir çok işlemi gerçekleştirebiliyorsunuz. Bu sayede zamandan oldukça tasarruf edebiliyorsunuz. Bu sebeple mobil ve elektronik imzalar büyük bir önem taşıyor. Mobil imza almak için ise yapmanız gereken işlemler oldukça basit.

Mobil imza almak için ilgili operatör mağazalarına gitmeniz ve başvurmanız gerekmektedir. Başvuru sonrasında mobil imzalarınızı telefonunuz aracılığıyla kolaylıkla kullanabilirsiniz. Mobil imza alma hakkında detaylara ulaşmak için operatörlerin mobil imza bilgilendirme sayfasına göz atabilirsiniz. Sizler için aşağıya mobil imza bilgilendime sayfalarını aşağıya listeledik.

Bir önceki yazımız olan Bitcoin ve Blockchain Nedir? BTC ve BCH Arasındaki Farklar başlıklı makalemizde Bitcoin, Bitcoin Nedir ve Blockchain hakkında bilgiler verilmektedir.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın