Connect with us


Genel

MOBA Nedir? (MOBA Oyunlar)

Dünyanın en çok oynanan çevrimiçi oyun türlerinden olan MOBA türü oyunlar, günümüzde milyonlarca kişi tarafından seviliyor. Peki nedir bu MOBA?

Zaman:

Tarih:

MOBA Nedir? (MOBA Oyunlar)

Öncelikle bahsetmek gerekirse MOBA, dünyanın en çok oynanan çevrimiçi oyun türlerinden biridir diyebiliriz. Birçok oyun ve dünya çapında milyonlarca oyuncuyla karşımıza çıkan MOBA oyunu türü, özellikle League of Legends ve Dota 2 gibi oyunlar sayesinde milyonlarca kişi tarafından tercih ediliyor. En bağımlılık yapan oyun türlerinden biri olan MOBA oyunları, oyuncuların saatlerini, hatta aylarını oyunda harcamasına sebep oluyor.

Aslında oldukça eğlenceli bir tür olan MOBA oyunlarının anlamına bakacak olursak önce açılımını söylemeliyiz. İngilizcesinin açılımı Multiplayer Online Battle Arena anlamına gelen ve kısaltılışı MOBA olan oyun türü, Türkçeye çevirdiğimizde Çevrimiçi Çok Oyunculu Savaş Arenası olarak karşımıza çıkıyor. Yani MOBA türü oyunlara, çevrimiçi ve çok oyunculu savaş arenasına sahip oyunlar giriyor.

MOBA oyunlarına örnek vermemiz gerekirse şuanda dünyanın en çok oynanan MOBA oyunlarından biri League of Legends. Gerek karakterleriyle, gerek karakter hikayeleriyle, gerekse yayınladığı sinematik videolar ile oyuncuların gönlüne taht kuran League of Legends, bir oyunun dışında oyunculara oldukça iyi bir evren sunuyor. Sinematik videolarıyla ve müzikleriyle yüz milyonlarca izlenen League of Legends, dünyanın en çok oynanan MOBA oyunu olduğu gibi aynı zamanda genel olarak dünyanın en çok oynanan oyunları arasına da girmeyi başarıyor.

MOBA Nedir? (MOBA Oyunlar) Dünyanın en çok oynanan çevrimiçi oyun türlerinden olan MOBA türü oyunlar, günümüzde milyonlarca kişi tarafından seviliyor. Peki nedir bu MOBA?

Dünyanın en çok oynanan MOBA oyunu olan League of Legends 30 milyon aylık aktif oyuncuya ev sahipliği yaparken, dünyanın en çok oynanan 2. MOBA oyunu olan Dota 2 de yaklaşık 5 milyon aylık oyuncuya ev sahipliği yapıyor. 2 oyunun da oyuncu sayısına bakılırsa ve birinin 1. sırada, diğerinin 2. sırada olduğunu düşünürsek League of Legends piyasada oldukça iyi bir yer edinmiş diyebiliriz.

League of Legends’ın bu kadar tercih edilmesi, yukarıda da söylediğimiz gibi hem yenilikçi karakterlere ve grafiklere sahip olması, hem de oldukça iyi bir hikaye yapısı ve evreni bulunması. Diğer bir yandan tabii ki oyun dünyasında olduğu gibi, MOBA türünde de bu 2 oyun dışında onlarca MOBA oyunu var. Örneğin Heroes of the Storm ve Warcraft III: Reign of Chaos yine oldukça oynanan MOBA oyunlarından bazıları.

Benzer içerik:  31 TL Değerindeki Oyun Quake III, Bir Süreliğine Ücretsiz Oldu
MOBA Nedir? (MOBA Oyunlar) Dünyanın en çok oynanan çevrimiçi oyun türlerinden olan MOBA türü oyunlar, günümüzde milyonlarca kişi tarafından seviliyor. Peki nedir bu MOBA?

Ayrıca bilgisayara sunulan MOBA oyunları dışında, mobilde de oldukça çok fazla oyuncuya sahip olan MOBA oyunları bulunuyor. Bunlardan ilki de yalnızca Android platformunda 100 milyondan fazla indirilme sayısı bulunan Mobile Legends. Özellikle mobil cihazların bilgisayarlardan daha fazla kullanılması ve neredeyse herkesin telefonu olması sebebiyle çok fazla bir oyuncu kitlesine hitap eden Mobile Legends, mobilde en çok oynanan MOBA oyunu. Ayrıca Mobile Legends’ın dışında oldukça oynanan Arena of Valor oyunu da bulunuyor.

Diğer bir yandan bahsetmek gerekirse, bilgisayarda MOBA oyunları arasında açık ara bir farkla piyasa lideri konumunda olan League of Legends, çok yakında mobil oyunuyla karşımıza çıkacak. Şimdilik bazı ülkelerde yayınlanan Wild Rift isimli League of Legends mobil oyunu için şimdiden milyonlarca oyuncu ön kayıt yaptırdı bile. Dilerseniz siz de “Wild Rift Karakterleri” başlıklı makalemizi inceleyebilir, daha sonra mobil cihazlarınızın uygulama marketinden Wild Rift için ön kayıt yapabilirsiniz.

Yorum Yap

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir