Connect with us


Teknoloji Haberleri

Microsoft’un Deniz Altı Veri Merkezi Projesi Başarıyla Tamamlandı

Geçtiğimiz yıllarda denizin altına 27,6 Petabaytlık veri merkezi yerleştiren Microsoft, bu projenin başarıyla tamamlandığını ve

Zaman:

Tarih:

Microsoft, Denize 27,6 Petabaytlık Veri Merkezi Kurdu

Dünyanın en büyük teknoloji şirketlerinden biri olan Microsoft, geçtiğimiz yıllarda oldukça dikkat çeken bir çalışmaya imza atmıştı. Dünya çapında milyonlarca kişiye hizmet veren ve aynı zamanda sunucu hizmetleri de sağlayan Microsoft, içerisinde tam 27,6 petabayt veri bulunan veri merkezini denizin altına göndermişti. Yeni açıklamalara göre Microsoft tarafından ilk kez denenen bu deney başarılı oldu ve sunucuların deniz altında olmasının çok daha iyi olacağı belirtildi.

Yüzlerce sunucuyu içerisinde barındıran ve dünya çapında birçok kişiye hizmet veren bu veri merkezi, Microsoft tarafından yapılan açıklamalara göre daha karlı olması sebebiyle artık su altından hizmet verecek. Sunucuların su altında olmasının daha karlı olacağını söyleyen Microsoft, 27,6 Petabayt veriye sahip bu veri merkezini suyun altına 2 yıl önce göndermişti. Aslında ilk başta bu projeye hiç mantıklı gözüyle bakılmasa da, Microsoft’un projeyi başarıyla tamamlaması sunucuları su altına göndermenin çok mantıklı olabileceğini ortaya koydu.

Project Natick adlı proje kapsamında 2018 yılında veri merkezlerinin tamamını İskoç denizine yerleştiren Microsoft, bu proje kapsamında önemli çalışmalar gerçekleştirdi. Denizin 35,6 metre altına gömülen Microsoft veri merkezi, içerisinde 864 sunucu ve tam 27,6 Petabaytlık veri barındırıyordu. Düşünüldüğü gibi başarısız olmayan bu proje, hem enerji tasarrufu sağlıyor hem de daha güvenli bir sistem olarak karşımıza çıkıyor. Karada bulunan veri merkezleri, nem ve oksijen kaynaklı korozyon ve sıcaklık değişimlerini kontrol edemediğinden dolayı birçok sorunla karşılaşıyor. Bu da deniz altına yerleştirilen veri merkezlerini karadakilere göre bir adım öne çıkarıyor.

Benzer içerik:  Huawei Nova 7 SE 5G Youth Tanıtıldı: İşte Fiyatı ve Özellikleri

Normal Veri Merkezlerinden 8 Kat Daha İyi

Microsoft'un Deniz Altı Veri Merkezi Projesi Başarıyla Tamamlandı Geçtiğimiz yıllarda denizin altına 27,6 Petabaytlık veri merkezi yerleştiren Microsoft, bu projenin başarıyla tamamlandığını ve

Microsoft’un gerçekleştirdiği proje kapsamında su altına gönderilen sunucularda ise karada yaşanılan bu problemler çok daha az sıklıkla meydana geliyor. Bu da bu sunucuların hem daha az maliyetli, hem daha güvenli olabileceğini kanıtlıyor. Hatta projeyi gerçekleştiren Microsoft şirketi tarafından yapılan resmi açıklamalara göre karada bulunan veri merkezleri, suda bulunan veri merkezlerine göre tam 8 kat daha fazla problem meydana getiriyor.

Microsoft’un Yayınladığı Proje ile İlgili Video

Yorum Yap

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir