Microsoft, TikTok’u Satın Alabilir

Dünyanın en büyük yazılım şirketlerinden olan Microsoft, son zamanların yükselen sosyal medya platformlarından olan TikTok'u satın alabilir.
 Microsoft, TikTok’u Satın Alabilir

1 trilyon 550 milyar dolarlık piyasa değeriyle dünyanın en değerli şirketleri arasında yer alan Microsoft, son zamanların yükselen sosyal medya platformu olan TikTok‘u satın alabilir. Ortaya çıkan haberlere göre Microsoft, TikTok’un ABD ayağını satın almak için teklif götürdü. Özellikle son dönemlerde Donald Trump‘ın “kapatma” tehdidiyle karşı karşıya kalan TikTok, Microsoft’a satılabilir mi?

Çin merkezli teknoloji şirketi ByteDance‘ın bünyesinde bulunan dev sosyal medya platformu TikTok, son zamanlarda veri ihlali iddiaları sebebiyle büyük bir hedef haline geldi. Özellikle iOS 14‘ün tanıtılması ile birlikte karşımıza çıkan özellikler, TikTok’un telefonumuzda nerelere ulaştığını ortaya koydu. iOS 14 sürümünde gelen bir gizlilik özelliği, hangi uygulamanın nelere eriştiğini anlık olarak gösteriyordu. Bir sosyal medya kullanıcısı, bu özelliği kullanarak telefonunda TikTok kullandı ve sonuçları kaydetti. Paylaşılan videolara göre TikTok, kullanıcıların panosunu her saniye kaydediyordu. Yani TikTok, kopyaladığınız şeyleri bile kopyalayabiliyordu.

Ortaya çıkan bu veri ihlali daha sonra hemen yeni güncellemeyle düzeltilse de, bu TikTok’un hedef haline gelmesini engellemedi. Milyonlarca kişi TikTok’a tepki gösterirken, birçok kişi de TikTok’un Çin hükümetine kullanıcı verilerini aktardığını iddia etti. Bu iddialardan sonra ülkemizde bile Kişisel Verileri Koruma Kurulu tarafından TikTok’a karşı soruşturma başlattı. Hindistan & Çin gerilimi sonucunda TikTok, Hindistan’da “veri ihlali” sebebi gösterilerek yasaklandı. Son olarak ABD’de olaya katıldı ve TikTok’u yasaklayacaklarını belirtti. ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, “İnsanlar bu tür uygulamaları, ancak özel bilgilerinin Çin Komünist Partisi’sinin elinde olmasını istiyorlarsa yüklemeliler.” açıklamasını yaparak tartışmayı daha da alevlendirdi.

İlgili İçerik  Twitch Rakibi Platform Mixer Kapatılıyor
TikTok'a Bir Darbe de Instagram'dan Geldi

Tüm bu tartışmalar yükselirken, 80 milyon TikTok kullanıcısı bulunan ABD’de TikTok’un kapatılacak olması da bazı iddiaları ortaya attı. ABD Başkanı Donald Trump’ın TikTok’u kapatmakla tehdit etmesi, TikTok’u zorla Microsoft’a satın aldırma iddialarını da ortaya çıkardı. ABD Başkanı Donald Trump Microsoft ile TikTok arasındaki anlaşmaya sıcak bakmadığını söylese de, iddialar sosyal medyada yayılmaya devam etti.

İlerleyen zamanlarda Microsoft’un, TikTok’un ABD ayağını satın alıp almayacağını göreceğiz. Gelişmelerden ve güncel teknoloji haberlerinden haberdar olmak için Kitle‘yi ziyaret edebilir, ücretsiz abone olabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Kripto Kraliçe'nin 15 Milyar Dolarlık Kripto Para Vurgunu başlıklı makalemizde Bitcoin, Kripto Kraliçe ve Kripto Para Vurgunu hakkında bilgiler verilmektedir.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın