Connect with us


Dijital Haberler

Microsoft, Siber Saldırı Ağı Trickbot’u Çökertti

Dünyanın en büyük yazılım şirketlerinden biri olan Microsoft, ABD seçimlerinin de yaklaşmasıyla Trickbot adlı bot ağının önüne geçmek için ağı çökertti.

Zaman:

Tarih:

Microsoft, Siber Saldırı Ağı Trickbot'u Çökertti Dünyanın en büyük yazılım şirketlerinden biri olan Microsoft, ABD seçimlerinin de yaklaşmasıyla Trickbot adlı bot ağının önüne geçmek için ağı çökertti.

Dünyanın en büyük teknoloji şirketlerinden biri olan ABD merkezli Microsoft, ABD seçimlerinin de yaklaşmasıyla birlikte siber saldırı ağlarına yönelik bir çalışma başlattı. Microsoft ve güvenlik şirketleriyle ortak olarak yapılan çalışmaların sonucunda dünyanın en büyük bot ağlarından biri olan Trickbot‘un IP adresleri tespit edildi. Yapılan tespitin ardından bu IP adresine sahip cihazların işlem yapması engellendi.

Bildiğiniz gibi ABD’de seçim yaklaştıkça siber saldırı olasılığı da hızla yükseliyor ve ABD’deki teknoloji şirketlerinin birçoğu bu durum için bir çözüm arıyor. Dünyanın en büyük yazılım şirketlerinden biri olan Microsoft ise bu konuda çözüm arayan şirketlerden biri. ESET, Symantec gibi şirketlerin Microsoft ile birlikte yaptığı çalışmaların sonucunda Trickbot adlı bot ağının siber saldırı gerçekleştirmemesi ve ABD seçimlerine müdahale etmemesi amacıyla IP adresleri engellendi.

IP adreslerine erişilen ve tamamen çökertilen bot ağı Trickbot, aslında kişisel kullanıcıların ve işyerlerindeki bilgisayarların virüse yakalanmasını sağlıyor. Trickbot’un ele geçirdiği bilgisayarlar yapılan siber saldırılarda kullanılabiliyor, bilgisayarlardaki kişisel veriler de ele geçirilebiliyor. Bu sebeple seçimlerin de yaklaşmasıyla en büyük tehditlerden biri haline gelen Trickbot, Microsoft ve ESET gibi şirketlerin ortak çalışmasıyla çökertildi.

Benzer içerik:  Microsoft, Oldukça İyi Düşünülmüş Xbox Series X ve S Reklamını Televizyonlarda Yayınladı
Microsoft, Siber Saldırı Ağı Trickbot'u Çökertti Dünyanın en büyük yazılım şirketlerinden biri olan Microsoft, ABD seçimlerinin de yaklaşmasıyla Trickbot adlı bot ağının önüne geçmek için ağı çökertti.

Trickbot adlı bot ağının komuta sunucularının IP adresleri engellenirken, saldırganların yeni sunucu edinmesinin de önüne geçildi. Bu sayede Trickbot adlı ağın ABD seçimlerine karışmasının önü kesilmiş oldu. ABD’de korkulan bir meseleye dönüşen seçim sürecinde siber saldırı, Trickbot ağının çökertilmesiyle birlikte neredeyse ortadan kaldırılmış oldu.

Fakat her ne kadar Trickbot çökertilmiş olsa da, henüz siber saldırı ihtimalleri bulunuyor. Amerika Birleşik Devletlerinde birçok özel şirket ve devlet kurumları, şuanda olası siber saldırıların önüne geçebilmek için seferberlik ilan etmiş durumda. Ülkede birçok kurum/şirket, Trickbot’un çökertilmesinin ardından da bu konudaki çalışmalarını sürdürüyor.

Yorum Yap

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir