Microsoft, Ninjutsu OS’a Telif Hakkı Davası Açtı

Windows 10 yazılımının sahibi olan Microsoft şirketi, Windows 10 üzerinde değişiklik yapan Ninjutsu OS'a telif hakkı davası açtı.
 Microsoft, Ninjutsu OS’a Telif Hakkı Davası Açtı

Dünyanın en büyük teknoloji şirketlerinden biri olan Microsoft, Windows 10 yazılımı üzerinde değişiklik yapan Ninjutsu OS‘a karşı telif hakkı davası açtı. Windows 10 üzerinde bir çok değişiklik yapan ve işletim sistemine bir çok yenilik getiren Ninjutsu OS, Microsoft’un iddialarına göre telif haklarını ihlal etti.

Dijital Binyıl Telif Hakkı Yasası (DMCA) kapsamında Ninjutsu OS’u şikayet eden Microsoft, Ninjutsu OS’u zor durumda bırakacak gibi görünüyor. Windows 10’daki pek çok özelliği devre dışı bıraktığı ve telif haklarını ihlal ettiği gerekçesiyle dava çan Microsoft, bir çok kullanıcı tarafından kullanılan Ninjutsu OS’un bazı gizli verilere de eriştiğini iddia etti.

Business Software Alliance isimli uluslararası yazılım haklarını koruma şirketi, Microsoft‘un adına bir DMCA talebi oluşturdu. Bu talebe göre Ninjutsu OS, Microsoft’un herkese açık olmayan bazı verilerine erişti. Windows 10 kullanıcılarına pek çok yenilik sunan ve yüzlerce özelliği içerisinde barındıran Ninjutsu OS, konu hakkında açıklamalarda bulundu.

İlgili İçerik  Microsoft, Windows 7'yi Kaldırın Çağrısı Yaptı
Microsoft, Ninjutsu OS'a Telif Hakkı Davası Açtı

Konu hakkında açıklamalarda bulunarak Microsoft’un haklarını ihlal etmediğini belirten Ninjutsu OS yetkilileri, bu şikayetin geçerli olmadığını söyledi. Büyük bir kullanıcı kitlesi bulunan Ninjutsu OS’un açıklamalarına bakılırsa BSA şirketinin Microsoft adına yaptığı bu talep geçerli olmayacak ve Ninjutsu OS aynı şekilde devam edebilecek.

Fakat BSA‘nın bu tür başvurulardan önce detaylı bir kontrol yaptığı düşünülürse, ve Ninjutsu OS‘un Windows 10 işletim sistemi üzerinde değişiklik yaptığı göz önünde bulundurulursa, Ninjutsu OS için işler zor gibi görünüyor. İlerleyen günlerde konu hakkındaki gelişmeleri hep birlikte göreceğiz. Bizleri “kitle.net” web sitemizden ve “@kitlegram” isimli Instagram hesabımızdan takip etmeyi unutmayın.

Bir önceki yazımız olan Xiaomi Mi Band 5 Tanıtıldı: Fiyatı ve Özellikleri başlıklı makalemizde Akıllı Bileklik, Mi Band ve Xiaomi hakkında bilgiler verilmektedir.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın