Connect with us


Genel

Microsoft Edge Varsayılan Arama Motoru Nasıl Değiştirilir?

Son zamanların en çok kullanılan tarayıcılarından olan Microsoft Edge’de varsayılan arama motoru olan Yandex nasıl değiştirilir bu makalemizde anlattık.

Zaman:

Tarih:

Microsoft Edge Varsayılan Arama Motoru Nasıl Değiştirilir?

Dünyanın en büyük teknoloji şirketlerinden olan Microsoft‘un yeni ürünü olan Microsoft Edge, bir süredir Windows işletim sistemlerinde oldukça kullanılır hale geldi. Bildiğiniz gibi Windows işletim sistemlerinin ilk günlerinden beri varsayılan tarayıcı olarak gelen Internet Explorer, yavaşlığıyla birçok insanı adeta deli etmeyi başarıyordu. Yanlışlıkla açılınca bile kullanıcıları çılgında döndüren bir yavaşlığa sahip olan Internet Explorer, Microsoft’un yeni bir tarayıcı yapması için uzun bir zamandır sinyalleri veriyordu.

Yıllar boyunca yeni tarayıcı üretme konusunda bir adım atmayan Microsoft, Windows 10 işletim sisteminin de çıkışıyla birlikte yeni bir tarayıcı geliştirme kararı aldı. Internet Explorer’a göre çok daha hızlı olan ve Chromium tabanlı olan bu internet tarayıcısı, hızlı ve sade olmasıyla, ayrıca Google Chrome eklentilerini desteklemesiyle kısa sürede milyonlarca kullanıcı kazandı. Birçok kullanıcı artık bilgisayarını açtıktan sonra ilk iş olarak Internet Explorer’ı açıp başka tarayıcı indirmek yerine Microsoft Edge’i kullanmaya başladı.

Her geçen gün yeni güncellemeler ile daha da hızlanan Microsoft Edge, milyonlarca kullanıcıya kavuştu ve Windows 10 işletim sisteminin de etkisiyle kısa sürede dünyanın en çok kullanılan 2. web tarayıcısı oldu. Tarayıcı pazarında en büyük paya Google Chrome sahip olurken, Microsoft Edge de kısa sürede iyi bir pay elde etti. Fakat bu tarayıcıda da birçok kişi varsayılan arama motorundan şikayetçi. Eğer Microsoft Edge kullandıysanız bilirsiniz ki herhangi bir arama yaptığınızda sizi Yandex’e yönlendirir ve aramanız Yandex’de açılır. Microsoft ve Yandex anlaşmasıyla yapılan varsayılan arama motorunu kullanmak yerine Google gibi alternatifleri kullanmak istediğinizde, bunu kolayca değiştirme şansınız bulunuyor. Dilerseniz hemen aşağıdan Microsoft Edge varsayılan arama motoru nasıl değiştirilir göz atabilirsiniz.

Benzer içerik:  Türkiye'de, Tüm Xiaomi Ürünlerini Bulabileceğiniz Yeni Bir Mi Store Mağazası Açıldı

Microsoft Edge Varsayılan Tarayıcı Değiştirme

Microsoft Edge Varsayılan Arama Motoru Nasıl Değiştirilir? Son zamanların en çok kullanılan tarayıcılarından olan Microsoft Edge'de varsayılan arama motoru olan Yandex nasıl değiştirilir bu makalemizde anlattık.
  • Microsoft Edge tarayıcınızı açın.
  • Daha önce google.com’a girmediyseniz bir kere girin ve herhangi bir arama yapın. (Başka arama motoru kullanmak isterseniz ona Edge’de girin ve bir kere arama yapın.)
  • Daha sonra tarayıcınızın sağ üst bölgesinde yer alan 3 nokta işaretine tıklayın.
  • Ayarlara tıklayın.
  • Sol taraftan “Gizlilik, arama ve hizmetler” bölümüne tıklayın.
  • En alta inin ve “Adres çubuğu ve arama” tuşuna tıklayın.
  • Adres çubuğunda kullanılan arama altyapısı” karşısında dilediğiniz arama motorunu seçin.

İşte bu kadar basit. Kullanmak istediğiniz arama motorunu ziyaret edip arama yapmanızı istememizin sebebi, en son çıkan sayfada kullanmak istediğiniz arama motorunun görünmesi. Eğer görünmüyorsa “Arama altyapılarını yönet” sayfasından dilediğiniz arama motorunu manuel olarak da ekleyebilirsiniz. Ayrıca yukarıdaki işlemleri kullanarak arama motorunuzu değiştiremediyseniz, Microsoft Edge tarayıcınızın adres çubuğuna “edge://settings/search” bu bağlantıyı yapıştırarak varsayılan arama motoru değiştirme sayfasına gidebilirsiniz.

Yorum Yap

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir