Microsoft: 2020 Ocak Ayında 1,2 Milyon Hesap Hacklendi

 Microsoft: 2020 Ocak Ayında 1,2 Milyon Hesap Hacklendi

RSA Konferansı’nda konuşan Microsoft yetkilileri, 2020’nin sadece Ocak ayında 1,2 milyon‘dan fazla Microsoft hesabının hacklendiğini duyurdu. Yetkililer, hacklenen hesapların %99.99’unda çok faktörlü kimlik doğrulamasının etkinleştirilmediğini söyledi.


İlginizi Çekebilir: Hacker’ların Saldırı Yaparken En Çok Denediği Şifreler

RSA Konferansı’nda konuşan Microsoft yetkilileri, Microsoft hesapları ile ilgili çok çarpıcı açıklamalarda bulundu. Sadece 2020’nin ocak ayında 1,2 Milyon’dan fazla hesabın 3. şahıslar tarafından ele geçirildiğini belirten yetkililer, bu hesapların neredeyse tümünde çok faktörlü kimlik doğrulamalarının etkin olmadığını söyledi.

Microsoft yetkililerinin yaptığı açıklamalara göre ele geçirilen 1,2 milyondan fazla hesabın sadece %0,01’lik bir bölümünde çok faktörlü kimlik doğrulamaları bulunuyor. Fakat çok faktörlü kimlik doğrulamaları bulunan hesap sahipleri de büyük ihtimal sosyal mühendislik yöntemiyle hesaplarını kaybetmiş olabilir.

Yani açıklamalara göre 2 faktörlü kimlik doğrulaması gibi yöntemler hesapları korumakta çok önemli rol oynuyor. Siz de hesaplarınızı 2 faktörlü kimlik doğrulaması gibi yöntemler ile güvenli hale kesinlikle getirmelisiniz.

Ayrıca kullandığınız site veya uygulamalarda 2 faktörlü kimlik doğrulaması bulunmuyorsa çok güçlü şifreler kullanarak hesabınızı güvenli hale getirebilirsiniz. Güçlü şifreler oluşturmak istiyorsanız şifrelerinizi 16 karakterden yüksek tutabilir ve içerisine özel karakterler ekleyebilirsiniz. Örneğin ½&%#^() gibi karakterler içeren şifrelerin kırılması, diğer şifrelere göre çok daha zordur.

İlgili İçerik  Robert Downey Jr, Iron Man Devrini Bitirdiğini Açıkladı

Hesaplar Nasıl Güvenli Hale Getirilir?


Linkedin ve Uber'e Saldıran Hackerlara 500.000 Dolar Ceza!

Bir çok platformda artık güvenlik yöntemi olarak 2 faktörlü kimlik doğrulaması bulunuyor. Yani kullandığınız e-posta veya sosyal medya hesaplarınıza bir numara kaydediyorsunuz ve 2 faktörlü kimlik doğrulamasını etkinleştiriyorsunuz. Hesabınıza giriş yaparken telefon numaranıza sms ile bir kod eliyor ve o kod ile hesaba giriş yapabiliyorsunuz. Hesabınızın şifresini ele geçiren 3. kişiler ise bu sms’e ulaşamadan hesabınıza giriş yapamıyor.

İnternet üzerinde yapacağınız çok küçük bir araştırma ile hesaplarınızda 2 faktörlü kimlik doğrulamasını nasıl etkinleştireceğinizi öğrenebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Kısaca Haksız Rekabet Nedir - Cezaları Nelerdir? başlıklı makalemizde Haksız Rekabet Cezaları, Haksız Rekabet Nedir ve Kısaca Haksız Rekabet hakkında bilgiler verilmektedir.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın