Mercedes, 1 Milyar Euro’luk İşçi Çıkarma Operasyonu Yapacak

 Mercedes, 1 Milyar Euro’luk İşçi Çıkarma Operasyonu Yapacak

Geçtiğimiz zamanlarda Audi‘nin 9500 kişiyi işten çıkarmasının ardından Almanya merkezli Mercedes otomotiv şirketi de yükselen teknolojilerin fiyatları nedeniyle işten çıkarma operasyonu yapacak. Reuters‘ın haberine göre bu maliyetlerden tasarruf etmek isteyen şirket büyük bir işten çıkarma operasyonu yapacak ve 2023 yılına kadar çıkarılan işçilerden toplam 1 milyar Euro‘dan fazla para tasarrufu edecek.

Mercedes, 1 Milyar Euro'luk İşçi Çıkarma Operasyonu Yapacak
Mercedes, 1 Milyar Euro’luk İşçi Çıkarma Operasyonu Yapacak

Dünyanın en çok tercih edilen otomotiv liderlerinden biri Mercedes, 1926 yılında Karl Benz‘in kurduğu Benz & Cie şirketi ve Gottlieb Daimler‘in şirketi Daimler Motoren Gesellschaft‘in birleştirilmesi sonucu Almanya merkezli olarak kurulmuştur. Mercedes-Benz, dünyanın en değerli 8. markasıdır. Dünyanın en değerli şirketleri‘nden biri olan Mercedes, bu işten çıkarma operasyonu ile öncelikle üst düzey yöneticilerden başlayacak.

[ilgiliMakale icerik_id=”1353″]

Reuters’ın haberinde çoğunlukla üst yöneticilerin çıkarılacağı bildirildi. Şirket’in bu şekilde büyük teknoloji maliyetlerini karşılayacağını ve 2022 yılının sonlarında 1 milyar Euro’dan fazla tasarruf elde edeceğini söyledi.

Habere göre bu yeni tasarruf kapsamında her 10 yöneticiden 1’ini ve bir çok çalışanını çıkarmak isteyen Mercedes, bu tasarruflarla üst düzey teknoloji giderlerini 1 milyar Euro’ya kadar karşılamayı düşünüyor.

İlgili İçerik  Coronavirüs Sebebiyle Çin'deki Otomobil Satışları Çakıldı

Otomotiv Şirketlerinde İşten Çıkarmalar Arttı

Mercedes, 1 Milyar Euro'luk İşçi Çıkarma Operasyonu Yapacak
Mercedes, 1 Milyar Euro’luk İşçi Çıkarma Operasyonu Yapacak

Son zamanlarda Otomotiv teknolojilerinin maliyetlerinin yükselmesinden sonra Audi’nin de 9.500 kişiyi işten çıkarmasının ardından Mercedes şirketi de binlerce kişiyi işten çıkaracak. Daha önce Ford, Nissan gibi Otomotiv şirketlerinin de katıldığı işten çıkarma operasyonları gitgide artıyor. İşçileri işten çıkararak milyarlarca Euro kar elde etmek isteyen şirketler bu yola sıkça başvuruyor. Mercedes’in Almanya’da işten çıkarılan işçiler için tazminat ödeyeceği ve erken emeklilik teklifi yapacağı da söylenenler arasında.

Mercedes’in kadrosunu 10’da 1 küçültecek olan bu işten çıkarma operasyonuna 1.100 üst düzey yöneticiyi işten çıkarmak ile başlanacak. Maliyetleri yükselen Otomotiv şirketlerinde büyük ihtimalle bu tür haberler daha çok duyulacak. Bakalım ilerleyen zamanlarda otomotiv alanında ne gibi gelişmeler yaşanacak.

Bir önceki yazımız olan F-150 vs Cybertruck! Halat Çekme Yarışı ile Ortam Kızışıyor başlıklı makalemizde Cybertruck, Elon Musk ve Ford hakkında bilgiler verilmektedir.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın