Connect with us


Dünya'dan Haberler

MediaTek, Huawei’ye Yarı İletken Satmak İçin Başvuru Yaptı

Dünyanın en büyük yarı iletken şirketlerinden biri olan Tayvan merkezli MediaTek, ABD’nin ambargo uyguladığı Huawei’ye yarı iletken satmak için başvuruda bulundu.

Zaman:

Tarih:

MediaTek, Huawei'ye Yarı İletken Satmak İçin Başvuru Yaptı

Tayvan merkezli yarı iletken şirketi MediaTek, son zamanlarda ambargo kararları sebebiyle büyük baskı altında kalan Huawei‘ye satış yapabilmek için özel başvuruda bulundu. ABD‘nin Çin‘e karşı başlattığı ticari savaş sebebiyle büyük bir baskı altında kalan Huawei, dünyanın en büyük yarı iletken şirketlerinden çip alımı yapamıyor. Bu da hem Huawei’ye, hem de diğer yarı iletken şirketlerine zarar veriyor.

Bildiğiniz gibi dünyanın en büyük akıllı telefon üreticilerinden biri olan Huawei son dönemin en çok satan akıllı telefon markalarından biri olarak karşımıza çıkıyor. Amerika Birleşik Devletleri ve başkan Trump yönetimi her ne kadar Huawei’ye karşı büyük bir baskı uygulasa da, Huawei tüm bu sorunların altından kalkarak kendi üretimini yapmaya başlamıştı.

Her ne kadar Huawei ve yarı iletken şirketleri yollarına devam etse de, bu ambargodan kötü yönde etkilendi. Huawei’ye ambargo uygulayan ABD, dolaylı yoldan yarı iletken şirketlerine de zarar vermiş oldu. Birçok yarı iletken şirketi Çin merkezli teknoloji devi Huawei’ye çip satmanın yollarını ararken, Tayvan merkezli dünyanın en büyük yarı iletken şirketlerinden olan MediaTek de başvuruda bulundu.

Benzer içerik:  Çin, Devasa Makineler ile Wuhan'ı Dezenfekte Ediyor
MediaTek, Huawei'ye Yarı İletken Satmak İçin Başvuru Yaptı Dünyanın en büyük yarı iletken şirketlerinden biri olan Tayvan merkezli MediaTek, ABD'nin ambargo uyguladığı Huawei'ye yarı iletken satmak için başvuruda bulundu.

Diğer bir yandan Huawei’nin en büyük ortaklarından biri olan TSMC, 15 Eylül tarihinden itibaren Huawei ile işbirliği yapmayacağını duyurmuş, Huawei’nin kendi işlemcisini de üretemeyeceği böylelikle ortaya çıkmış oldu. Kendi işlemcisini de üretemeyecek olan Huawei’nin nasıl bir yol izleyeceği merak edilirken, MediaTek ortaya çıkarak Huawei’ye çip satabilmek için başvuru yaptı.

İlerleyen zamanlarda Huawei ve MediaTek arasında anlaşma yapılıp yapılmayacağını hep birlikte göreceğiz. Gelişmelerden ve güncel teknoloji haberlerinden haberdar olmak için Kitle‘yi ziyaret edebilir, ücretsiz abone olarak yeni haberlerimizden anında bildirim alabilirsiniz.

Yorum Yap

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir