Connect with us


Dijital Haberler

MEB Açıkladı: EBA, Siber Saldırıya Uğradı

Türkiye’de uzaktan eğitim için öğrencilerin kullandığı EBA platformunun dün çökme sebebinin, yapılan siber saldırılar olduğu açıklandı.

Zaman:

Tarih:

MEB Açıkladı: EBA, Siber Saldırıya Uğradı

Birçoğunuzun da bildiği gibi covid-19 salgınının tüm dünyayı etkisi altına alması sebebiyle öğrenciler normal eğitime devam edemedi. Salgın sebebiyle kapatılan okullar, öğrencilerin eğitime uzaktan devam etmesine sebep oldu. Öğrencilerin uzaktan eğitim aldığı platform olan EBA, bu süreçte öğrenciler için büyük bir öneme sahip oldu. Fakat bu platformun çökmesi, milyonlarca öğrenciyi de mağdur etti.

Bildiğiniz gibi öğrencilerin uzaktan eğitim aldığı EBA platformu, haberimizde aktardığımız şekilde dün sabah saatlerinde çöktü. Öğrencilerin erişim sorunu yaşadığı EBA platformunun düzeltilmesi için tüm çalışmalar sürdürüldü ve platform eski haline döndürüldü. Erişim sorunlarının çözülmesinin ve sistemin eski haline döndürülmesinin ardından açıklamalarda buluna Milli Eğitim Bakanlığı, sorunun kaynağını da açıkladı.

Açıklamalara göre dün yaşanan çökme sorunlarının sebebinin, yapılan siber saldırılar olduğu açıklandı. DDoS saldırısı olarak bilinen saldırı türünün yapıldığını açıklayan Milli Eğitim Bakanlığı, EBA sistemlerinin de bu saldırılar sebebiyle çöktüğünü belirtti. EBA’nın çöktüğü saatlerde birden fazla siber saldırı, DDoS saldırısı gerçekleştirildiğini belirten Milli Eğitim Bakanlığı, durumun erken fark edilmesi sayesinde sistemlerin eski haline döndürüldüğünü açıkladı.

Benzer içerik:  GTA 5 Epic Games Store'da Ücretsiz Oldu (İndir)

Kullanıcıların Bilgilerine Zarar Gelmedi

MEB Açıkladı: EBA, Siber Saldırıya Uğradı Türkiye'de uzaktan eğitim için öğrencilerin kullandığı EBA platformunun dün çökme sebebinin, yapılan siber saldırılar olduğu açıklandı.

Günümüzde dünya çapında her türlü özel şirkete, devlete veya kişilere karşı gerçekleştirilebilen siber saldırılar, son zamanlarda, özellikle covid-19 sürecinde büyük bir artış gösterdi. Günümüzde artan siber saldırılar, özellikle başta DDoS saldırıları olmak üzere tüm sistemlere yapılmaya başladı. Son olarak hedef, Türkiye’nin uzaktan eğitim platformu EBA oldu.

Siber saldırganlar, DDoS saldırısı olarak bilinen ve sistemlerin devre dışı kalmasını sağlayan saldırı türünü kullanarak EBA’nın çökmesine sebep oldu. Bu saldırıda kullanıcıların herhangi bir bilgisi ele geçirilmedi. Dediğimiz gibi bu saldırı türü genel olarak sadece sistemin devre dışı kalması için kullanılır.

Yorum Yap

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir