Connect with us


Dünya'dan Haberler

MEB Açıkladı: 21 Eylül’de Yüz Yüze Eğitim Her Sınıfta Başlamayacak

MEB, 21 Eylül’de açılması planlanan okulların, yalnızca bazı sınıflar için açılacağını, her sınıfın yüz yüze eğitime 21 Eylül’de başlamayacağını açıkladı.

Zaman:

Tarih:

21 Eylül'de Yüz Yüze Eğitim Her Sınıfta Başlamayacak

Geçtiğimiz yılın son aylarında Çin‘in Wuhan kentinde ortaya çıkarak tüm dünyaya çok kısa bir şekilde yayılan covid-19 salgını, çok kısa sürede adeta bir felakete sebep oldu. Ülkemizde virüs daha çabuk kontrol altına alınarak felaketin önüne biraz da olsa geçilse de, Brezilya, ABD ve Hindistan gibi ülkelerde durum çok daha kötüye gitti. ABD’de 192.228 kişi hayatını kaybederken, Hindistan’da 73.502, Brezilya’da ise 127.084 kişi hayatını kaybetti.

Böylesine bir felakete sebep olan covid-19 salgını henüz sürerken ve 2. dalga ihtimalleri gelirken, okulların açılması da tabii ki uygun görülmüyor. Covid-19 salgınının yayılması için uygun bir ortam sağlayan okullar, salgın sebebiyle bir kez daha ertelendi. Buna göre daha önce 21 Eylül’de açılacağı açıklanan okullar, yeni bir açıklamaya göre herkes için açılmayacak. Okullar, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan resmi açıklamalara göre yalnızca okul öncesi eğitim alanlar ve 1. sınıfa giden öğrenciler için açılacak.

Yani 21 Eylül tarihinden itibaren yüz yüze eğitime geçecek olan öğrenci sayısı oldukça kısıtlı. Diğer bir yandan MEB tarafından yapılan açıklamalara göre okul öncesi eğitim alan öğrencilerin ve birinci sınıf öğrencilerinin velileri, çocuklarını okula göndermek istemedikleri taktirde mazeret beyan edebilecekler. Yani virüs sebebiyle çocuğunu okula göndermek istemeyen veliler, zorunlu kalmayacak ve diledikleri zaman mazeret belirtip çocuklarını okula göndermeyebilecek.

21 Eylül'de Yüz Yüze Eğitim Her Sınıfta Başlamayacak

Ayrıca okul öncesi ve 1. sınıf öğrencileri de her gün okullara gitmeyecek. Yapılan açıklamalara göre okul öncesi ve 1. sınıf, ilk hafta sadece 1 gün okula gidecek. 2. hafta ise 2 gün okula gidilecek. 21 Eylül tarihinden itibaren bu şekilde geçecek olan 3 haftanın sonunda diğer sınıflar için yüz yüze eğitime dönme koşulları yeniden değerlendirilecek. Koşulların uygun bulunması durumunda diğer sınıflarda da yüz yüze eğitime dönüş olacak.

Benzer içerik:  Sağlık Bakanı: "15 Ekim'den İtibaren Tüm Rakamlar Açıklanacak"

Fakat tabii ki şuan ki duruma bakılırsa yüz yüze eğitime dönüş biraz uzun sürecek gibi görünüyor. Son günlerde vakalarda hızla artış gösteren covid-19 salgını, gün geçtikçe ülkemizde yayılmaya devam ediyor. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, konu hakkında yaptığı açıklamalarda şunları söyledi; “21 Eylül’den itibaren geçecek üç haftanın sonunda diğer kademelerde ve sınıflarda eğitim-öğretime başlama konusunda süreci yeniden değerlendireceğiz. Salgın sürecinin en başından bu yana dünyayı izliyoruz. Hepinizin bildiği gibi, Sağlık Bakanlığımız ve Bilim Kurulunun değerlendirmeleri doğrultusunda ve bilimsel veriler ışığında kararlar alıyor, bu kararları en doğru şekilde uygulama yoluna gidiyoruz. Avrupa ülkelerinin tamamına yakınında okullar, tüm kademe ve sınıflarda yüz yüze eğitime başladı. Ancak biz, ülkemizde daha kontrollü ve aşamalı bir başlangıçtan yanayız. Buna göre 21 Eylül olarak belirlediğimiz başlangıç tarihinde, yüz yüze eğitim öğretime sadece -hâlihazırda zaten açık olan okul öncesi öğrencilerimiz ve okulla duygusal bir bağ kurma ihtiyacında olan birinci sınıf öğrencilerimizle, ilk uyum haftasında 1 gün, daha sonraki haftalarda ise haftada 2 gün olacak şekilde başlayacağız

Yorum Yap

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir