Connect with us


Sağlık

Maskeler, Covid-19 Aşılarından Daha Fazla Koruyor

Uzmanlar tarafından yapılan açıklamalara göre şuanda çıkması beklenen covid-19 aşılarının, maskeden daha az koruduğu belirtiliyor.

Zaman:

Tarih:

Maskeler, Covid-19 Aşılarından Daha Fazla Koruyor

Geçtiğimiz yılın son aylarında Çin‘in Wuhan kentinde ortaya çıkarak ardından çok kısa bir sürede tüm dünyaya yayılan covid-19 salgını, kısa sürede dünya çapında büyük bir felakete sebep olmuştu. Birçok ülkede milyonlarca vaka oluşurken, bu ülkelerde on binleri aşan ölümler meydana geldi. Uzmanlar, covid-19 aşısının ancak 2 yıl kadar bir süre içerisine bulunabileceğini bu yılın başlarında bildirdi.

Dünya çapında hızla devam eden aşı çalışmaları, nihayet sonucunu vermeye başladı. Birçok aşının deneme çalışmalarına başlandı ve insanlı testlere başlandı. İnsanlar üzerinde test edilen aşıların sonuçları ve yan etkileri beklenirken, uzmanlardan konuya yönelik oldukça dikkat çeken açıklamalar geldi. Açıklamalara göre covid-19 aşısı çıktığında %50-60 oranlarında koruyacakken, maskelerin ise %80‘lere varan koruma oranının olduğu söylendi.

Amerika Birleşik Devletleri Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi Direktörü Robert Redfield, konu hakkında yaptığı açıklamalarda bunun çok net bilimsel kanıtları olduğunu, maskenin covid-19 aşısından çok daha fazla güvenli olduğunu söyledi. Yani birçok insan aşı beklerken ve milyonlarca insan hala maske kullanmazken, Robert Redfield ise aşı çıksa bile maskenin aşıdan çok koruduğunu belirtti.

“Bilimsel Kanıtları Var: Maske, Aşıdan Fazla Koruyor”

Maskeler, Covid-19 Aşılarından Daha Fazla Koruyor Uzmanlar tarafından yapılan açıklamalara göre şuanda çıkması beklenen covid-19 aşılarının, maskeden daha az koruduğu belirtiliyor.

ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi Direktörü Robert Redfield, “Maskenin işe yaradığına ilişkin çok net bilimsel kanıtlarımız var. Hatta şunu bile söyleyebilirim; Yüz maskesi Kovid-19’a karşı korunma noktasında aşıdan daha garantili.” ifadelerine yer verdiği açıklamasıyla büyük dikkat çekti. Maske takmanın ne kadar çok büyük bir önem taşıdığını kanıtlayan Robert Redfield, aşı çıksa bile maskenin daha çok işe yaradığına değindi.

Benzer içerik:  Pfizer'in Türkiye'de Test Ettiği Koronavirüs Aşısı, %90 Oranında Etkili Oldu

Maskenin ne kadar çok işe yaradığına dair bilimsel kanıtlar bulunurken, aynı zamanda aşı ve maskenin ne oranda koruyacağına dair sonuçlar da ortada. Şuanda üretile pek çok aşı, %50-60 oranına işe yararken, bu aşılar bazı kişilerde de işe yaramıyor. Fakat konu maskeye geldiğinde, maske herkesi aynı oranda koruyor. Maskenin virüsten koruma oranı %80’lere varırken, aşının da %50-60 oranlarına varıyor. Bu da maskenin çok daha pratik ve çok daha koruyucu olduğunu gözler önüne seriyor.

Yorum Yap

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir