Mars Köyü Projesi Tasarlandı: Mars’ta Yaşam

 Mars Köyü Projesi Tasarlandı: Mars’ta Yaşam

Paris merkezli Interstellar LAB Araştırma Stüdyosu ekibi, Kaliforniya Mojave çölüne kuracağı bir biyomlar ağı ile Mars’ta yaşamın nasıl sağlanabileceği ve ne gibi koşullarda hayatta kalınabileceğini araştıracağını duyurdu.


İlginizi Çekebilir: Uzay Çöplüğü ESA Tarafından Temizlenecek

Dünyamızdaki kaynakların azalması ve gitgide bitmesiyle beraber bir çok bilim insanı ve araştırma ekipleri uzay’da yaşam konusunda araştırmalarını sürdürüyor. Şimdiyse Paris merkezli araştırma stüdyosu Interstellar LAB, son zamanlarda artan araştırmalara ve projelere bir yenisini ekliyor. Interstellar LAB, Mars’ta yaşam için tasarladığı EBIOS adlı Mars köyü projesini geçtiğimiz zamanlarda duyurdu. Projeye göre Paris merkezli bu araştırma merkezi Kaliforniya’nın Mojave çölüne bir biyomlar ağı kurarak Mars’ta hangi koşullarda yaşanabileceğini araştıracak.

İlgili İçerik  Elon Musk'tan Jeff Bezos'a Gönderme: "Taklitçi Bezos"

Interstellar LAB’ın tamamen tasarladığı bu köy projesi tamamen doğa dostu olarak tasarlandı ve içerisinde geri dönüşüme uygun teknolojiler kullanıldı. EBIOS adlı kapalı devre köy projesi Kalifornaya’nın Mojave çölünde tamamlandığında 100 kişiye kadar su, yiyecek, enerji üretebilecek ve geri dönüşümünü sağlayacak.

EBIOS Köyü Projesi, Deneysel Biyo-Rejeneratif İstasyon ve Yaşam Destek Teknolojilerine de Sahip.


İçerisinde: Sıfır Atık ve Doğa Dostu Su Arıtma, Karbon Nötr Ayak İzi, Gıda Üretimi ve Atık Yönetimi Gibi Sistemleri de Barındırıyor.


100 Kişiye Kadar: Su, Yiyecek, Enerji Verebiliyor, Geri Dönüştürebiliyor.


Proje Üzerinde Interstellar LAB ve NASA Ortak Çalışıyor.


Su Arıtma, Bitki Yetiştirme, 3 Boyutlu Baskı Teknolojileri, Kapalı Ortamlarda İnsan Davranışı Analizleri Gibi Konularda NASA ile İşbirliği Yapılmış


Proje eğer planlandığı gibi tamamlanırsa ve Kaliforniya Mojave çölünde yaşanılabilir bir tesis oluşturulursa ilerleyen zamanlarda projenin Mars’ta da oluşturulması öngörülüyor.

Bir önceki yazımız olan Kesinlikle İzlemeniz Gereken Dünyanın En iyi 9 Savaş Filmi! başlıklı makalemizde Dünyanın En İyi Savaş Filmleri, En İyi Savaş Filmleri ve En İyi Tarih Filmleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın