Mark Zuckerberg: Reklamverenler Geri Gelecek!

Facebook kurucusu Mark Zuckerberg, son zamanlarda dev şirketlerin katıldığı reklam boykotu hakkında "Reklamverenler Geri Dönecek" açıklamalarında bulundu
 Mark Zuckerberg: Reklamverenler Geri Gelecek!

Dünyanın en büyük sosyal medya platformlarından biri olan ve 2 milyar aktif kullanıcısı bulunan Facebook, son zamanlarda oldukça büyük bir boykot kampanyası ile karşı karşıya geldi. Bildiğiniz gibi geçtiğimiz zamanlarda ABD‘nin Minnesota eyaletine bağlı Minneapolis‘te George Floyd isimli siyahi bir adamın öldürülmesi ülke genelinde büyük bir protestoya sebep olmuş, ABD adeta yangın yerine dönmüştü.

Bunun ardından ABD Başkanı Donald Trump, göstericilere olumlu yaklaşmak yerine “yağma başlarsa ateş açarız” şeklinde tehdit ve şiddet içerikli sözlerini sosyal medya hesaplarından paylaşmıştı. Donald Trump’ın bu paylaşımlarına Twitter karşı çıkarken, Facebook ise sessiz kalmayı tercih etti. “İfade özgürlüğünü” desteklediğini belirten Facebook, Donald Trump’ın şiddet ve tehdit içerikli paylaşımlarına karşı sessiz kalmış ve hiçbir yaptırım uygulamamıştı.

Bunun ardından Facebook çalışanları da dahil milyonlarca kişi Facebook’u protesto etmeye başladı. Facebook’u Donald Trump’a destek olmakla suçlayan kişiler Facebook’a karşı protesto kampanyası başlatmıştı. Kısa süre içerisinde kullanıcıların tepkisi büyüyünce, dev şirketler de Facebook’a karşı boykot kararı aldı. Coca-Cola, Pepsi gibi dev şirketlerin aldığı boykot kararı kapsamında bu şirketler, Facebook’a bir daha reklam vermemek üzere anlaşma imzaladı.

Mark Zuckerberg: Reklamverenler Geri Gelecek!

Dev şirketlerin Facebook’a karşı reklam vermeme anlaşması da Facebook’a pahalıya patladı. Bildiğiniz gibi Facebook, gelirlerinin çok büyük bir bölümünü reklamlardan elde ediyor. Bu da reklamverenlerin çekilmesinin çok büyük bir soruna yol açacağına işaret ediyor.

İlgili İçerik  TikTok Ne Kadar İnternet Harcar?

Dev reklam verenlerin Facebook’tan çekilmesi, Facebook’un birkaç gün önce %10’dan fazla hisse değeri kaybetmesine sebep olmuştu. Facebook kurucusu Mark Zuckerberg, dev şirketlerin reklam vermeme kararının ardından kişisel servetinden 7,2 milyar dolar kaybetti.

Dev şirketlerin boykot kampanyasının ardından geçtiğimiz günlerde açıklamalarda bulunan Mark Zuckerberg, bu şirketlerin yakın zamanda geri döneceğini ve yeniden reklam vereceğini belirtti. “Gelirimizin çok küçük bir bölümüne veya herhangi bir yüzdesine karşı bir tehdit sebebiyle politikalarımızı veya bu konulara yaklaşımlarımızı değiştirmeyeceğiz” şeklinde açıklamalarda bulunan Zuckerberg, Facebook politikalarının ne kadar net olduğunu da göstermiş oldu.

Zuckerberg’ün bu açıklamalarının ardından 29 Haziran’da 209 dolar olan Facebook hisse değeri, 2 Temmuz’da 238 dolara kadar yükseldi. Facebook’un boykot kararları karşısında nasıl bir yol izleyeceğini ilerleyen zamanlarda hep birlikte göreceğiz. Gelişmeler ve güncel teknoloji haberleri için kitle.net web sitemizi takipte kalın.

Bir önceki yazımız olan 22 Mayıs Bitcoin Pizza Günü | Tarihin İlk Bitcoin Alışverişi başlıklı makalemizde 10.000 Bitcoinlik Pizza, Bitcoin ve Bitcoin Pizza hakkında bilgiler verilmektedir.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın