Mahkemeler İnternete Taşınıyor: E-Duruşma

Coronavirüs sebebiyle getirilen dijital yeniliklere bir yenisi daha eklendi. Mahkemeler, E-Duruşma sayesinde dijitalde yapılabilecek.
 Mahkemeler İnternete Taşınıyor: E-Duruşma

Bildiğiniz gibi geçtiğimiz yılın son aylarında Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve tüm dünyayı etkisi altına alan corona virüsü ile sosyal mesafe ve karantina gibi kurallar getirilmiş, yüz yüze görüşmelerin pek de sağlıklı olmadığı açıklanmıştı. Bu da insanların tamamıyla dijitale yönlenmesine sebep oldu.

İlk olarak okullar, öğrenciler ve çalışanlar, çeşitli toplantı uygulamalarını kullanmaya başlayarak dijitale bir akım gerçekleştirildi. Zoom gibi toplantı uygulamaları bu dönemde oldukça büyük bir değer kazandı. Bu süreç içerisinde pek çok sistem dijitale taşınırken, devlet uygulamalarında da dijitale geçiş oldu. Bunun son örneği de bugün yaşandı.

Adalet Bakanlığı tarafından geliştirilen E-Duruşma sistemi sayesinde, dijitale yönelik büyük bir gelişme yaşandı. Bu gelişme ile birlikte duruşmalara dijital ortamdan katılım sağlanabilecek. Zoom uygulaması üzerinden yapılan toplantılar ile benzerlik taşıyan E-Duruşma, yargı sürecinin hızını da arttırmış olacak.

Mahkemeler İnternete Taşınıyor: E-Duruşma

UYAP Bilişim Sistemi üzerindeki video konferans sistemi sayesinde dijital ortamlar üzerinden gerçekleştirilebilecek olan toplantılara dileyen avukatlar uzaktan katılım sağlayabilecek. Yani avukatların bu süreçte mahkemeye gitmesine gerek kalmayacak ve istedikleri ortamdan mahkemeye katılım sağlayacak.

İlgili İçerik  Facebook Çöküşte: Boykot Kampanyası Büyüyor

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül ve Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu‘nun bugün gerçekleştirdiği temsili duruşma ile test edilen E-Duruşma sistemi, hakimlerin ve avukatların test edebilmesi amacıyla kullanıma açıldı. Sistemin hayata geçmesinin ardından hakimler ve avukatların isteklerine göre duruşmalar dijital ortamdan yapılabilecek. Hakimler ve Avukatlar, diledikleri takdirde duruşmadan 24 saat önce talep oluşturarak mahkemenin dijital ortamlarda gerçekleşmesini talep edecek.

Belirli adliyelerde de kullanılacak olan dijital duruşma sistemi, tamamen Türk yazılımcıların elinden çıktı. Ayrıca açıklamalara göre bu sisteme elektronik imza sistemi ile giriş yapılabiliyor. Diğer bir yandan ek güvenlik amacıyla sisteme yüz tanıma ve parmak izi okuma teknolojisinin eklenmesi planlanıyor.

Bir önceki yazımız olan Kısaca Haksız Rekabet Nedir - Cezaları Nelerdir? başlıklı makalemizde Haksız Rekabet Cezaları, Haksız Rekabet Nedir ve Kısaca Haksız Rekabet hakkında bilgiler verilmektedir.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın