Connect with us


Dünya'dan Haberler

Mahkeme, Fortnite Konusunda Apple’ı Haklı Buldu

Günlerdir süren Apple ve Epic Games tartışmalarında mahkeme, Fortnite oyununun App Store’dan kaldırılması konusunda Apple’ı haklı buldu.

Zaman:

Tarih:

Mahkeme, Fortnite Konusunda Apple'ı Haklı Buldu

Son zamanlarda teknoloji devi Apple ve oyun dünyasının gözde şirketlerinden olan Epic Games arasında yaşanan tartışmalar mahkemeye taşındı. Birçoğunuzun da bildiği gibi oyun dünyasının gözde şirketlerinden biri olan ve son zamanlarda oyuncular arasında büyük bir popülerliğe sahip olan Epic Games, geçtiğimiz günlerde mobil Fortnite oyunundaki ödeme sisteminde değişikliğe gitmişti.

App Store’a kayıt olurken ve uygulama yüklerken tüm kuralları/koşulları kabul eden Epic Games, App Store’un tüm hizmetlerinden yararlanmasına rağmen Apple’a meydan okumuştu. Fortnite Mobil oyununda bir süredir Apple’ın ödeme sistemini kullanan ve bu şekilde oyunculara oyun içi para satışı yapan Epic Games, bu ödeme sisteminde Apple’a %30 pay vermekten sıkılmış ve daha fazla kar elde etmek için kendi ödeme sistemini kullanmaya başlamıştı.

Daha fazla kar elde etmek için diyoruz çünkü Epic Games, Apple’ın %30 payını kestiği halde oyun içi satışlarda yalnızca %20 indirim yapmıştı. Yani Epic Games’in kazancı böylelikle %10 artmıştı. Epic Games’e tüm App Store hizmetlerini veren Apple ise bu hizmetten 1 kuruş kazanmaz hale gelmişti. Apple’ın haklılığı oldukça açık olsa da Epic Games, Apple’ı haksız rekabetle suçlamış ve arkasına diğer teknoloji şirketlerini ve oyuncuları alarak Apple’a savaş başlatmıştı. Ardından ise Apple’ı mahkemeye vermişti.

Mahkeme, Fortnite Konusunda Apple'ı Haklı Buldu Günlerdir süren Apple ve Epic Games tartışmalarında mahkeme, Fortnite oyununun App Store'dan kaldırılması konusunda Apple'ı haklı buldu.

Apple’ı bir “canavar” olarak tanımlayan Epic Games, bu mahkemede Fortnite mobil’in kaldırılması konusunda haksız bulundu. Yani mahkeme, Apple’ın App Store’dan Fortnite’ı kaldırılmasını haklı buldu. Fakat bunun da ötesinde Apple, kendisine savaş açan Epic Games’in tüm geliştirici hesaplarını kapatmakla tehdit etmişti. Epic Games ise Apple’ın bu adımını direkt olarak mahkemeye bildirdi.

Benzer içerik:  Remnant: From the Ashes, 1 Haftada 10 Milyon Hesaba Eklendi

Fortnite Mobil konusunda Apple’ı haklı bulan mahkeme, geliştirici hesaplarının kapatılması konusunda Epic Games’i haklı buldu. Her ne kadar 2 şirketin haklı ve haksız yanları açıklansa ve Epic Games’in Apple’a karşı başlattığı savaş geçersiz olsa da, bu sadece ön karar olarak kaydedildi. İkinci duruşmanın 28 Eylül tarihinde yapılması planlandı.

Birinci duruşmada 2 şirketin eski haline dönmesini, Epic Games’in Apple ödeme sistemini kullanmasını ve Apple’ın da geliştirici hesaplarını kaldırmamasını isteyen mahkeme, 3 Ağustos’taki gibi 2 şirketin de eski halinde kalmasını istedi. Fakat Epic Games’in avukatları bunu kesinlikle kabul etmediğini ve Apple’ın bu koşullarına uymayacaklarını belirtti. 28 Eylül tarihinde duruşmanın 2. aşamasını hep birlikte göreceğiz.

Dilerseniz güncel oyun ve teknoloji haberlerine göz atmak için Kitle‘yi ziyaret edebilir, ücretsiz abone olarak yeni haberlerimizden anında bildirim alabilirsiniz.

Yorum Yap

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir