macOS Big Sur 11.0 Tanıtıldı: İşte Tüm Özellikleri

Teknoloji devi Apple, WWDC 2020 etkinlikleri kapsamında macOS güncellemesi macOS Big Sur 11.0'ı tanıttı. Gelin tüm özelliklerine hep birlikte bakalım...
 macOS Big Sur 11.0 Tanıtıldı: İşte Tüm Özellikleri

Dünyanın en büyük teknoloji şirketlerinden biri olan Apple 22-26 Hazian tarihleri arasında düzenleyeceği etkinliklerin ilkini dün gerçekleştirdi. Etkinlik kapsamında pek çok gelişmeyi bizlere aktaran Apple, macOS Big Sur 11.0‘ı da tanıttı. Dikkat çeken macOS yeniliklerini sizler için haberimizde derliyoruz. Gelin hep birlikte detaylara göz atalım…

İlk olarak macOS Big Sur 11.0 güncellemesi ile birlikte dikkat çeken yenilikler arasında Safari güncellemesi de yer alıyor. uzun zamandır Google Chrome gibi bazı tarayıcılarda yer alan sayfa çevirisi özelliği, artık macOS bilgisayarlarda Safari tarayıcılarına da ekleniyor. Bu özellik sayesinde internette gezinirken sayfalarda 7 dil arasında kolaylıkla çeviri yapabileceksiniz.

Şimdilik 7 dil ile sınırlanmış olsa da ilerleyen zamanlarda bu seçenekler arttırılacak. Ayrıca Safari tarayıcıda gizli mod ve çerez engelleme özellikleri sayesinde internette anonim olarak gezinmeniz kolaylaştırılacak ve internet sitelerinin verilerinizi toplaması zorlaştırılacak. Bu sayede daha güvenli bir web deneyimi yaşayabileceksiniz. Ayrıca Safari’nin sekmeler bölümü de yenilendi. Artık ekranda daha fazla sekme görünebilecek ve imlecin üstünde durduğu sekmenin önizlemesi görünecek.

Diğer bir yandan iOS 14 ve watchOS 7’de de olduğu gibi Apple Haritalar tamamıyla yenilendi. Bir çok Apple model cihaz kullanıcıları Haritalardaki yeniliklerden yararlanabiliyor. Yeni güncelleme ile bir çok yeniliğe kavuşan Apple Haritalar üzerinden yol tarifi belirleyip, ardından Apple Watch saatinize gönderebileceksiniz. Bu sayede bilgisayarınızdaki harita tarifleri kolaylıkla telefona ve akıllı saatinize gönderilebilecek.

İlgili İçerik  Apple, Corona Virüsü Sebebiyle Çin'deki Mağazaları Kapatıyor
macOS Big Sur 11.0 Tanıtıldı: İşte Tüm Özellikleri

Ayrıca iOS’ta da olduğu gibi Mesajlar uygulamasında oldukça işe yarayacak ve mesajlaşmaları kolaylaştıracak bazı güncelleştirmeler bulunuyor. Bunlar arasında WhatsApp’da bulunan “cevapla” özelliği de bulunuyor. Apple Mesajlar’a gelecek olan güncelleme ile birlikte grup konuşması yaparken dilediğiniz kişinin mesajını seçebilecek ve direkt olarak o mesajı yanıtlayabileceksiniz. Böylelikle grup konuşmaları daha kolaylaştırılacak ve mesajların karışması önlenecek.

macOS Big Sur 11.0 Ne Zaman Yayınlanacak?

Apple’ın bilgisayarlar için tanıttığı işletim sistemi güncellemesi macOS Big Sur 11.0, Temmuz ayında halka açık beta sürümü olarak yayınlanacak. Beta sürümü yayınlandıktan bir süre sonra da macOS Big Sur 11.0 tüm kullanıcılara sunulacak.

macOS Big Sur 11.0 Hangi Cihazlarda Yayınlanacak?

  • 2015+ MacBook modelleri
  • 2013+MacBook Air modelleri
  • 2013+ MacBook Pro modelleri
  • 2014+ iMac modelleri
  • 2017+ iMac Pro modelleri

Bir önceki yazımız olan Kısaca Haksız Rekabet Nedir - Cezaları Nelerdir? başlıklı makalemizde Haksız Rekabet Cezaları, Haksız Rekabet Nedir ve Kısaca Haksız Rekabet hakkında bilgiler verilmektedir.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın