Lüksemburg’da Toplu Taşıma Ücretsiz Oldu

 Lüksemburg’da Toplu Taşıma Ücretsiz Oldu

Geçtiğimiz zamanlarda Lüksemburg Hükümeti tarafından açıklanan ücretsiz toplu taşıma planı bugün yürürlüğe girdi. Toplu taşımayı ücretsiz yapan ilk ülke olan Lüksemburg’da vatandaşlar, tren, tramvay, otobüs gibi toplu taşıma araçlarına ücretsiz binebilecek.


İlginizi Çekebilir: İstanbul Kart Mobil Uygulama Oluyor

Sık sık trafik sorunlarıyla karşı karşıya kalan Lüksembrg’da vatandaşların büyük bir çoğunluğu kendi araçlarıyla şehirde seyahat ediyor. 600.000’den fazla nüfusa sahip olan Lüksemburg’da nüfusun büyük oranının kendi otomobilini kullanması da trafik sorunlarını beraberinde getiriyor.

Bu sorunlara çözüm arayan Lüksemburg, çözüm yolu olarak tüm toplu taşımalarda ücretsiz hizmet vererek trafik sorununu ortadan kaldırmayı planlıyor. Geçtiğimiz haftalarda açıklanan ve bugün (1 Mart 2020) yürürlüğe giren ücretsiz toplu taşıma planı kapsamında Lüksemburg vatandaşları ücretsiz seyahat edebilecek.

Birinci sınıf trenler hariç tüm toplu taşıma araçlarında kullanılacak olan ücretsiz taşıma planı, hem 600 bin kişilik Lüksemburg halkına, hem de her yıl ülkeye gelen 1.2 milyon turiste yarayacak. Toplu taşımalara ücretsiz olarak binebilmek için gereken tek şey ise kimliğinizi göstermek olacak. Ayrıca açıklamalara göre kimlik yerine ehliyet benzeri bir belge de gösterebiliyorsunuz.

İlgili İçerik  Rus Yetkili: S-400 Üretim Teknolojisi Türkiye'ye Verilebilir

Lüksemburg hükümetinin trafik sorununu çözmek için sunduğu bu plan, toplamda yıllık 41 milyon euro’ya mal olacak.

Lüksemburg, belki de ilerleyen zamanlarda yaptığı bu ücretsiz toplu taşıma planıyla diğer ülkelere örnek olabilir. Fakat sosyal medyada sorulan bir çok soruyu cevaplayacak olursak ücretsiz toplu taşımanın Türkiye’de yapılma ihtimali çok düşük. Çünkü Lüksemburg’un nüfusu çok az ve orada toplu taşımayı ücretsiz yapmanın maliyeti oldukça düşük.

Bir önceki yazımız olan Kısaca Haksız Rekabet Nedir - Cezaları Nelerdir? başlıklı makalemizde Haksız Rekabet Cezaları, Haksız Rekabet Nedir ve Kısaca Haksız Rekabet hakkında bilgiler verilmektedir.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın