Connect with us


Genel

League of Legends Lane Nedir? (ADC/Mid/Solo/Sup/Jungle)

Dünyanın en çok oynanan MOBA oyunu olan League of Legends’da ADC, Solo, Mid olarak üçe ayrılan Lane nedir bu makalemizde anlatıyoruz.

Zaman:

Tarih:

League of Legends ADC/Mid/Solo Nedir? (Lane Nedir)

Dünyanın en çok oynanan MOBA oyunu olan ve dünya çapında milyonlarca oyuncusu bulunan League of Legends, 10 yıldır oyunculara oldukça eğlenceli bir platform sunuyor. 180’den fazla karakterle ve binlerce kostüm/kostüm rengi ile oyunculara istediği içerikleri sunan League of Legends, henüz yeni başlayan oyuncular için oldukça karmaşık olabilir.

Lane Nedir (Kısaca)

Lane, kısaca İngilizceden çevirdiğimizde şerit anlamına gelir. League of Legends oyununda Lane, koridor anlamında kullanılmaktadır. Herkes kendi koridorunu, yani Lane’ini belirler ve ona göre oynar.


Eğer daha önce MOBA oyunları oynamadıysanız ve ilk kez League of Legends ile MOBA oyunu dünyasına giriş yapıyorsanız, kesinlikle ilk başta çok kafa karıştırıcı bir serüvenle karşı karşıya kalabilirsiniz. Özellikle eski oyuncular yeni hesaplar açtığından ve karşınıza gelen rakipler eski oyuncular olabileceğinden dolayı oyuna alışma süreciniz oldukça zorlaşabilir. Bu durumda bu makalemizi ve diğer yardımcı makalelerimizi okuyarak oyuna hızlıca alışabilirsiniz.

Öncelikle oyuna başladığınızda bilmeniz gereken, bu makalemizin de konusu olan bir şey var. MOBA oyunlarında oyuncular, kesinlikle kendi bölgelerinde oyunu oynamalıdır. Yani takım oyunu için, oyunu kazanmak için kendi bölgenizi seçmek ve burada oynamak çok önemlidir. Öncelikle oyunda kendinize bir bölge, lane seçmelisiniz. Oyun içerisinde lane olarak bahsedilen şey, sizin hangi koridorda oynayacağınızdır. Lane, İngilizceden çevirdiğimizde “şerit” anlamına gelir.

League of Legends Lane Nedir? (ADC/Mid/Solo/Sup/Jungle) Dünyanın en çok oynanan MOBA oyunu olan League of Legends'da ADC, Solo, Mid olarak üçe ayrılan Lane nedir bu makalemizde anlatıyoruz.

League of Legends’da oynayabileceğiniz 3 farklı lane ve 1 orman bulunmaktadır. Eğer ADC rolü üstlenirseniz, alt koridor size ait olur. Oyuna sağ taraftan veya sol taraftan başlarsanız, ADC olduğunuzda her zaman alt taraftan gitmelisiniz. Yeni başlayan oyuncuların en çok yaşadığı sorunlardan biri de, oyuna sağ veya sol taraftan başlayınca laneleri karıştırarak alt koridor yerine üst koridora gitmektir. Unutmayın, alt koridor her zaman alt taraftadır, oyuna ne taraftan başladığınız önemli değil.

ADC, AD Carry anlamına gelmektedir ve alt koridorda oynamaktadır. Genel olarak Ashe, Lucian, Miss Fortune gibi karakterler ile oynanan AD Carry rolü, oyunun alt koridorunu taşıyan kişilere verilmektedir. Ayrıca AD Carry, yani ADC’lerin yanında her zaman bir destek bulunur. Bu desteğe ingilizce olarak SUP, veya Support denir. Support, her zaman alt koridorda ADC’ye destek olur ve minyon kesmez. Adından da anlaşılacağı üzere desteklerin işi, arkada veya önde durarak ADC’yi korumaktır. Genelde Sona, Soraka, Morgana, Senna gibi karakterler Support rolünde oynar.

Benzer içerik:  NFS Hot Pursuit Remastered Sistem Gereksinimleri ve Fiyatı Açıklandı

Mid, oyunun en önemli rollerinden biridir. Orta anlamına gelen Middle‘ın kısaltılmış hali olan Mid, yine adından da anlaşılacağı üzere orta koridorda oynar. Oyunun en önemli rollerinden olduğu için genelde her oyunda mide gitmek isteyen en az 2-3 kişi bulunur. Genelde Yasuo, Talon, Fizz gibi karakterler orta koridorda oynamaktadır.

League of Legends Lane Nedir? (ADC/Mid/Solo/Sup/Jungle) Dünyanın en çok oynanan MOBA oyunu olan League of Legends'da ADC, Solo, Mid olarak üçe ayrılan Lane nedir bu makalemizde anlatıyoruz.

Diğer bir yandan oyunun en önemli bir diğer koridoru da üst koridordur. Üst koridorda SOLO rolündeki kişiler oynamaktadır. Solo, tek kişi anlamına gelmektedir ve üst koridorda da tek kişi oynar. Genelde üst koridorda Darius, Garen, Nasus gibi güçlü karakterler oynanmaktadır.

Son olarak diğer bir yer olan orman, oyunun koridorlarında değil adından da anlayabileceğiniz gibi orman içerisinde oynanır. Oyun içerisinde ormandaki canavarlar kesilir ve diğer koridorlarda oynayan kişilere yardıma gidilir. Oyun içerisinde genellikle Gank olarak bahsedilen şey, ormancının koridorlara desteğe gitmesi ve karşı takıma baskın yapmasıdır. Bir ormancı, geride kalan koridorları her zaman desteklemelidir. Ormancı rolü, oyuncular tarafından aynı zamanda Jungle veya kısaltılışı olan Jung olarak isimlendirilebiliyor.

Bir MOBA oyununa başlamanız için öğrenmeniz gereken en önemli şey işte bu kadar. ADC ve Destek(support) her zaman en alt koridorda, Jungle(ormancı) ormanda, Solo üst koridorda, Mid ise orta koridorda oynar. League of Legends oynarken normal bir oyuna girdiğinizde, bu rollerden birini seçerek oyun içerisindeki rolünüzü mesajlaşma kısmında belirtebilir, takımınızla oyun başlamadan anlaşabilirsiniz.

Yorum Yap

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir