LoL Hesabını Satan Bir Türk Oyuncu Mahkemelik Oldu

League of Legends oyunundaki hesabını başka bir oyuncuya satan Türk oyuncu, hesapta bir problem oluşması sonucunda mahkemelik oldu.
 LoL Hesabını Satan Bir Türk Oyuncu Mahkemelik Oldu

Bildiğiniz gibi League of Legends dünyanın en çok oynanan MOBA oyunlarından biri olarak karşımıza çıkıyor. Riot Games‘in bünyesinde bulunan ve E-Spor turnuvalarıyla tüm dünyada dikkat çeken League of Legends, kullanıcıların güvenliği amacıyla hesap satışını kesin bir dille yasaklıyor. Riot Games oluşabilecek her türlü soruna karşı oyuncuları uyarsa da, bir çok platform üzerinde bu tür hesap satışları devamlı olarak yapılıyor.

İlgili konu Technopat forumunda @whyberat kullanıcı isimli bir LoL oyuncusu tarafından paylaşıldı. Yüzlerce kişinin yaptığı gibi bir hesap alışveriş sitesi üzerinden League of Legends hesabı satın alan kişi, daha sonra bu hesabı hesap satış platformlarından bir başka oyuncuya sattı. Daha sonra hesabın yeni sahibi, oyundan banlanması veya hesabın en eski sahibinin hesabı geri alması sonucunda “hesabı satan son kişi(@whyberat)”ye dava açtı.

Evet burası biraz karışık olsa da öncelikle konuyu bilmeniz gerekiyor. Riot Games, League of Legends oyuncularının hesaplarını koruyabilmek için oldukça iyi güvenlik önlemleri alıyor. League of Legends oyununda hesabınızı başka birisine verdiğinizde, daha sonra yine o hesabın e-posta adresini kullanarak hesabınızı geri alabiliyorsunuz. Hesabın e-posta adresi her ne kadar değiştirilse de ilk e-posta adresi her zaman sistemde kayıtlı kalıyor. Bu da Riot Games’in hesap satışını yasaklamasının en büyük nedenlerinden biri. Yani buradan da anlaşılacağı üzere hesap alışverişinde büyük sorun yaşanabileceği açık ve net.

LoL Hesabını Satan Bir Türk Oyuncu Mahkemelik Oldu

Bu konu Riot Games’in önüne o kadar gelmiş olmalı ki, League of Legends’ın resmi internet sitesinde “Asla Hesap Alışverişi Yapma” başlıklı bir makale yer alıyor.

Hesap alışverişi hem alıcıyı hem de satıcıyı, yani herkesi olumsuz yönde etkileyen kural dışı bir aktivitedir. Bunun sebebi epey basit: Hesap alışverişi Kullanım Koşullarına aykırıdır ve bütün topluluğumuzu tehlikeye atar. Dolayısıyla söz konusu hesaplar nihayetinde askıya alınır.” şeklinde başlayan makalenin devamında hesap alışverişinde yaşayabileceğiniz her türlü soruna değiniliyor.

İlgili İçerik  Ubisoft, 100'den Fazla Oyunu Ücretsiz Sunuyor

Mahkeme nasıl sonuçlanır bilinmez ama hem alıcı, hem de satıcı için durum oldukça karışık görünüyor. Çünkü belirtilenlere göre ortada 2 satıcı ve 1 alıcı var. Fakat davayı açan kişi son alıcı ve dava hedefi olan kişi son satıcı. Diğer bir yandan Riot Games’in resmi internet sitesinde LoL hesap satışı yapanların sıklıkla karşılaştığı dolandırıcılık sorunları da aşağıdaki gibi listeleniyor.

LoL Hesap Satışında Yaşanabilecek Dolandırıcılık Sorunları

LoL Hesap Satışında Yaşanabilecek Dolandırıcılık Sorunları

ÖRNEK: KLASİK HIRSIZLIK

 • Alıcı, satıcıdan bir hesap satın alır.
 • Satıcı, alıcıya kayıt bilgilerini vermez veya yanlış bilgileri verir.
 • Satış tamamlandıktan sonra, satıcı doğru kayıt bilgileriyle bir talep oluşturur.
 • Destek Ekibi, hesabın doğru kayıt bilgileri verildiği için satıcının hesabını kurtarır.
 • Sonuç: Alıcı hesaba sahip olduğunu kanıtlayamaz ve parasından olur.

ÖRNEK: ÇOKLU HIRSIZLIK

 • Satıcı, birçok alıcıya aynı hesabı doğru kayıt bilgileriyle satar.
 • Her alıcı, doğru kayıt bilgilerini kullanarak oyuncu destek ekibi aracılığıyla hesabı kurtarmaya çalışır.
 • Oyuncu Destek Ekibi, kayıt bilgilerini birden fazla kişi bildiğinden ve hesap tehlikeli göründüğünden ötürü hesabı uzaklaştırır.
 • Sonuç: Birçok alıcı parasından olur.

ÖRNEK: NOXUS İHANETİ

 • Bir hesap arkadaşlar arasında veya ELO şişirme servisleri gibi nedenlerle paylaşılır.
 • İkinci kişi (örn. hesabın paylaşıldığı kişi) hesabı satar.
 • Hesabın sahibi ve alıcı hesabı kurtarmaya çalışır. Bu durumda hesap doğru kayıt bilgileriyle yapılan, çoklu kayıt kurtarma isteği yüzünden uzaklaştırılır.
 • Sonuç: Satıcı başka birinin hesabını satarak topuklar.

Buradan da gördüğünüz üzere haberimizde yer alan konu son örnek olan “Noxus İhaneti” örneğine benziyor. Gelişmeler ve güncel teknoloji haberleri için “kitle.net” web sitemizi takipte kalın…

Bir önceki yazımız olan 22 Mayıs Bitcoin Pizza Günü | Tarihin İlk Bitcoin Alışverişi başlıklı makalemizde 10.000 Bitcoinlik Pizza, Bitcoin ve Bitcoin Pizza hakkında bilgiler verilmektedir.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın