League of Legends TFT Rehberi (Taktik Savaşları İtemleri)

 League of Legends TFT Rehberi (Taktik Savaşları İtemleri)

Nedir Bu Taktik Savaşları?

Riot Games Tarafından çıkarılan dünyanın en popüler e-spor oyunlarından biri olan League of Legends, Geçtiğimiz aylarda Taktik Savaşları (TFT) Modunu oyuncularına sunmuştu. Peki Nedir bu TFT ve Nasıl Oynanır?

League of Legends TFT Rehberi
League of Legends TFT Rehberi

Taktik Savaşları Modu 8 gerçek zamanlı oyuncuya karşı oynanan bir LoL Oyun Modu’dur. Oyunda asıl amaç bir manajer olarak karakterlerinizi yönetmek ve seçtiğiniz karakterleri geliştirip oyunda öne geçmektir. Oyun’a giren 8 oyuncudan her biri 100 can ve şampiyon seçim alanından aldığı karakter ile başlar. Oyun’da sizi minik efsane temsil etmektedir. Minik efsaneyi karakter seçme alanında sürükleyerek karakter seçebilir, oyun içinde öldürdüğünüz minyonlardan veya ejderden gelen ödülleri, altınları toplayabilirsiniz Oyunda 9 adet yedek şampiyon kapasiteniz vardır ve bu limiti aşamazsınız, bir sonra ki level’a atlayıp içeriye şampiyon sokarak ve fazla şampiyonlarınızı satarak yedek şampiyon bölümünüzü stabil olarak kullanabilirsiniz. Oyun’da ara ara gidilen minyon ve ejder kesme görevlerinde altın ve item kazanırsınız. Oyun’da ki başlangıç itemleri birbiriyle birleşebilmekte ve daha güçlü farklı bir item oluşturabilmektedir(listeyi sizin için aşağıya hazırladık).

League of Legends TFT Rehberi
League of Legends TFT Rehberi

LoL Taktik Savaşları Kısayol Tuşları

E” – Mouse’nuz (İmleciniz) Bir şampiyonun üzerindeyken “e” tuşuna basarsanız kısayoldan şampiyonu satabilirsiniz.

W” – Bu kısayol tuşu ile, imlecinizi bir şampiyonun üzerine getirerek, şampiyon yedek bölümündeyse savaş alanına alabilir, savaş alanındaysa yedek bölümüne alabilirsiniz. W Kısayol Tuşu bu oyunda gerçekten işinize yarayacak:)

1” ve “2” – Bu Tuşlar ile arenada ki diğer oyuncuları kısayoldan görebilirsiniz. 2 Tuşu sizden bir önceki savaşçıyı, 1 kısayol tuşu ise bir sonraki savaşçıyı gösterir.

Boşluk – Bu kısayol tuşuna basarsanız ekran otomatik minik efsanenizin olduğu yere odaklanacak ve orayı gösterecektir. Minik Efsane savaş alanı içerisinde gezebilmektedir.

Sol Mouse Tuşu – Bu tuş oyunda en çok işleve sahip olan tuştur. Bu tuş ile şampiyonlarınızı sürükleyerek konumladırabilir, Dükkanda ki itemleri satın alabilir, düşen eşyaları sürükleyerek şampiyonlarınıza verebilir ve yedekte bulunan veya arenada bulunan şampiyonlarınızı satabilirsiniz. Mini haritanızda ki diğer şampiyonlara da göz atabileceğinizi atlamamak gerek.

Sağ Mouse Tuşu – Bu tuşu herhangi bir şampiyonun üzerine gelip basarsanız o şampiyon hakkında detaylı bilgi edinirsiniz(kritik vuruş oranı, büyü gücü, saldırı hızı vb.) Ayrıca minik efsanenizi de bu tuşa basılı tutarak hareket ettirbilirsiniz.

Savaş Alanınızı Tanıyın!

League of Legends TFT Rehberi
League of Legends TFT Rehberi

Minik Efsane – Savaş alanınızda ki minik efsane sizi temsil etmektedir. Düşen itemleri, altınları onunla alırsınız.

Altın Kutuları – Oyun’da belki de en önemli ve en bilmeniz gereken yer burası olabilir. Altın kutularınız sizin görüşünüzde sol, rakibin görüşünden sağ tarafta bulunmaktadır. Oyun’da toplam 5 adet altın kutusu doldurabilirsiniz.Peki neden doldurayım, TFT 50 Altın ne işe yarar diye sorabilirsiniz. Altın kutularınız ne kadar dolu olursa, oynadığınız raund’larda o kadar fazla altın kazanırsınız. Her 10 altın 1 altın kutusu demektir. Yani 50 altın biriktirir ve o şekilde oynamaya devam ederseniz her oyun 5 altın kutusundan gelen faiz altını kazanırsınız. Oyunda ilerlemek isteyen her oyuncu bu taktiği uygulamalıdır.

Dükkan Bölümü – Dükkan bölümü oyunun alt tarafında bulunan, şampiyonlarımızın alındığı ve satıldığı ana panelimizdir. Burada yapabileceğiniz bir çok şey var. Bu yüzden maddeler halinde aşağıya listeleyelim.

  • Dükkan bölümünden şampiyonlara göz atabilir ve istediğiniz şampiyonun üstüne gelip 1 kez sol tık yaparak o şampiyonu satın alabilirsiniz.
  • Arenada ki veya yedekte bulunan fazla herolarınızı satmak ve karşılığında altın almak isterseniz onlara sol tık basılı tutarak dükkana sürükleyebilir ve satabilirsiniz.
  • Dükkanın sol tarafında bulunan kilit işaretine basar ve kapalı kilit haline getirirseniz, 1 round boyunca orada ki şampiyonlar sabit kalacaktır. Eğer ekranda almak istediğiniz bir hero varken altınınız yetmezse ve round’dan kazanacağınız altınla onu almak isterseniz dükkanı kilitlemeniz çok işe yarayacaktır.
  • Sol tarafta bulunan Yenile butonu ile 2 altın karşılığında ekranda listelenen 5 şampiyonu değiştirebilirsiniz.Aradığınız heroyu bulmanız için faydalı olacaktır 🙂
  • Sol tarafta bulunan bir diğer tuş ise XP Al Butonudur. Bu butona tıklayarak 4 altın karşılığında 4 xp alır ve seviye atlamanızı hızlandırabilirsiniz.
İlgili İçerik  Google Pixelbook GO Fiyatı ve Özellikleriyle Dikkat Çekiyor!

Buraya ara bir yazı girelim, LoL Oynayanların ilgisini çekebilir 🙂 Lucian & Senna Hakkında ki yazımızı Buradan İnceleyebilirsiniz.

[ilgiliVideo icerik_id=”142″]

Taktik Savaşları Genel Bilgiler

League of Legends TFT Rehberi
League of Legends TFT Rehberi

League of Legends Taktik Savaşları‘nda Her şampiyonun maksimum 3 item(eşya) alma hakkı vardır. şampiyonlara verilen eşyaları,şampiyonu satarak başka bir hero’ya verebilirsiniz.

Sattığınız şampiyonlardan gelen veya minyonlardan düşürdüğünüz itemler eşya envanterinize yani sol alt bölgeye gider. Bunları başka şampiyonlara sürükleyerek değerlendirebilirsiniz.

Oyun’a 1 seviye ile başlarsınız ve maksimum 9 seviyeye çıkabilirsiniz. Her seviye’de savaş alanına koyabileceğiniz şampiyon miktarı artmaktadır. Dükkandan XP alarak seviye geçmenizi hızlandırabilirsiniz.

Her biri 100 can ile oyuna başlamış olan oyuncuların canlarını sağ tarafta ki tablodan anlık olarak takip edebilirsiniz.

Şampiyon Güçlendirme

League of Legends TFT Rehberi
League of Legends TFT Rehberi

Taktik Savaşlarında kesinlikle en önemli şeylerden biri de elinizde bulundurduğunuz şampiyonları güçlendirmektir. Bunu yapmak için bir çok yöntem bulunmakta.

Yöntem 1 – Aynı şampiyon’dan 3 tane alarak seviye atlatabilirsiniz. Bu özellik aynı şekilde kat kat artmaktadır. Yani 3 tane Darius Alırsanız 2. Seviye olur. 3 Tane 2. seviye Darius toplayabilirseniz de 3. seviye Darius‘unuz olur. Ayrıca şampiyonunuz level atladıkça dükkanda ki değeri de artar.

Örneğin;

3 Darius = 2. Seviye 1 Darius

2. Seviye 3 Darius = 3. Seviye 1 Darius

Yöntem 2 – Yazımızda anlattığımız gibi ödül raund’larında minyonlardan item düşürebilmekte, veya karakter seçme alanında seçtiğiniz karakterleri satarak item elde edebilmektesiniz.Bu itemleri herhangi bir şampiyona sürükleyerek o şampiyona ek özellik ve güçlendirme verebilirsiniz. İtemlerin özellikleri imleç’i üzerine getirdiğinizde görünmektedir.

LoL Taktik Savaşları İtem Rehberi

League of Legends TFT Rehberi
League of Legends TFT Rehberi

Yazımızın son konusuna, LoL TFT İtem Rehberi ne geldik :). Biliyorsunuz ki 2 item birleşiyor ve 1 item oluşturuyor. Peki hangi 2 item, hangi güçlü itemi getirir?

TFT Başlangıç (Mini) İtemler

Tanrıçanın Gözyaşı: Bu Eşya +20 Mana Verir.

Negatron Pelerini: Bu Eşya +20 Büyü Direnci Verir.

Tek Kılıcı: Bu Eşya +15 Saldırı Hasarı Verir.

Aşırı Büyük Sopa: Bu Eşya +20 Yetenek Gücü Verir.

Taktik Savaşları Spatula Ne işe Yarar?: Bu Eşya’yı oyunda gördüyseniz, “en azından bir işe yarıyordur” yazısını görmüş ve meraklanmış olabilirsiniz. Spatula İtemi oyunda en önemli Mini İtem’lerden biridir. Bir başka eşya ile birleştirildiğinde en güçlü itemleri verebilmektedir.

Nişancı Yayı: Bu eşya, eşyayı verdiğiniz şampiyona +%20 Saldırı hızı vermektedir.

Zincir Yelek: Bu Eşya +20 Zırh Vermektedir.

İdman Eldiveni: Bu eşya size +%10 kritik vuruş kazandırır. 2 Adet birleştiğinde Hırsız eldiveni oluşur ve bu item karakterinize her round değişen 2 güçlü item vermektedir. Yani karakteriniz Hırsız Eldiveni dahil olmak üzere her round 3 item ile oyuna devam eder.

Dev Kemeri: Bu eşya seçeceğiniz karaktere +200 can vermektedir.

Tanrıçanın Gözyaşı
Negatron Pelerini
Tek Kılıcı
Aşırı Büyük Sopa
Spatula
Nişancı Yayı
Zincir Yelek
Dev Kemeri
İdman Eldiveni

Taktik Savaşları İtem Birleştirme Rehberi

Taktik Savaşları İtem Kombinasyonları

Hangi itemler birleştiğinde neyi oluşturduğunu ve Güçlü itemlerin hangileri olduğunu aşağıda ki grafikten detaylıca öğrenebilirsiniz. İyi Oyunlar! GG WP

League of Legends TFT Rehberi
League of Legends TFT Rehberi
League of Legends TFT Rehberi (Taktik Savaşları İtemleri)
League of Legends TFT Rehberi (Taktik Savaşları İtemleri)

Bir önceki yazımız olan En Marjinal & Fantastik 10 Gençlik Dizisi Önerisi başlıklı makalemizde En Marjinal Fantastik Diziler, Fantastik Diziler ve Fantastik Gençlik Dİzileri hakkında bilgiler verilmektedir.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın