Connect with us


Oyun Haberleri

League Of Legends Kitle Kontrol Nedir ve Nasıl Engellenir?

League of Legends oyuncusuysanız kitle kontrol’ü merak etmiş olabilirsiniz. Kitle Kontrol nedir ve kitle kontrol nasıl engellenir yazımızdan öğrenebilirsiniz.

Zaman:

Tarih:

League Of Legends Kitle Kontrol Nedir ve Nasıl Engellenir?

En popüler e-spor oyunlarından biri olan League of Legends oyuncusuysanız kitle kontrol’ü merak etmiş olabilirsiniz. Öncelikle Kitle Kontrol‘ü kısaca açıklayalım. Kitle Kontrol Rakibi Yavaşlatmaya, Sersemletmeye, Rakibin Hareketini Engelleme vb. Olaylara denir. Mesela Morgana karakteri‘nin “Q” skill’i rakibi durdurur, Kitle Kontrol‘e yarar. Aynı şekilde Lux‘ın “Q” özelliği de kitle kontrol’dür.

Kitle Kontrol Nelerdir?

League Of Legends Kitle Kontrol Nedir?

Sizlere Kitle Kontrol Mekanizmasından bahsedelim. Kitle Kontrol yukarıda da dediğimiz gibi rakibin hareketini, özelliklerini engelleyen özellikler mekanizmasıdır.

Yavaşlatma : Rakibin özelliklerini, hızını yavaşlatma mekaniğidir. Örneğin Nasus “E” Skill’ini kullandığında rakibi yavaşlatmaktadır.

Uyutma: Rakibin özellik kullanmasını engeller. Bir nevi koruyucu melek kullanmış gibi uyuşursunuz. Zoe karakterinin “E” Skill’ine bulunur

Sersemletme, Sabitleme: Rakibi sersemleterek veya sabitleyerek özelliklerini kullanılamaz hale getirebilirsiniz ve rakip hareket edemez halde bir süre kalır. Bu mekanizma Morgana, Lux, Leona gibi karakterlerde bulunur.

Zıplatmak (Havaya Kaldırmak): Zıplatma mekaniği oldukça işe yaramaktadır. Bu mekanik Yasuo’nun hortumunda bulunur ve ultisiyle birleştiğinde mükemmel hasar bırakır. Diğer herolardan da Malphite, Blitzcrank gibi herolarda bu özellik mevcuttur.

Sindirmek: Rakibi sindirerek saf dışı bırakabilirsiniz. Tahm Kench‘de bu özellik mevcuttur.

Kör Etmek: Teemo gibi herolarda bulunan sinir bozucu bir mekaniktir. Size karşı kullanıldığında karakteriniz kör olur ve vuruşları hedefe değil sağa sola yapar, kör olduğundan dolayı 🙂

Korkutma(Ayartma): Diğer tilt edici, sinir bozucu ve oldukça çok işe yarayan bir mekaniktir. Fiddlesticks gibi herolarda bulunur.

Benzer içerik:  Microsoft, Xbox İçin Black Friday İndirimlerini Başlattı: %90'a Varan Müthiş İndirimler

Tam olarak Kitle Kontrol budur ve mekanizma bu şekilde işler.

Kitle Kontrol Nasıl Önlenir?

League Of Legends Kitle Kontrol Nedir ve Nasıl Engellenir?

Kitle kontrol çoğu zaman oyunda ölmeniz ile sonuçlanır ve bu çok rahatsız edicidir, rakibiniz size karşı tüm gücünü kullanırken bakakalabilirsiniz. Bunu önlemek için bazı yöntemler bulunuyor. Bunları sizler için listeleyelim.

Arındır: Oyuna girerken alabileceiğiniz bu büyü sizi Kitle Kontrol mekanizmasından koruyabilmektedir.

İtem: Oyunda bazı itemler vardır ve bunlar sizi kitle kontrollerden kesinlikle korur. Örneğin Zhonya’nın Kumsaati alır ve rakip Kitle Kontrol mekanizmasını size karşı kullandığında Zhonya’yı aktifleştirirseniz size dokunamazlar. Diğer İtemler ise Cıva Yatağan veya Cıvalı Kuşak olabilir.

Bazı Sihirdarların Büyüleri: Bu çoğu sihirdarda bulunmaz o yüzden en sona ekliyoruz. Gangplank adlı karakterin w’sunda bu özellik bulunmaktadır. Veya rakip size kitle kontrol uygulamadan önce yanınızdaki Morgana “E” skill’i olan Kara Kalkan’ı size verirse, rakibin kitle kontrol özelliği boşa gidecektir.

Umarım yazımızı beğenmiş ve faydalanmışsınızdır, bundan sonraki oyunlarda Kitle Kontrol Mekanizmalarına karşı daha iyi bir performans sergileyeceğinize eminiz. 🙂

GG WP!

1 Yorum

1 Yorum

  1. emirkan

    29 Ekim 2019 at 16:41

    Bir teemo oynar olarak gerçekten çok doğru ve tilt bir karakter hele o mantarları yakalanmak istemezsiniz bile 😀

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir