League Of Legends Kitle Kontrol Nedir ve Nasıl Engellenir?

 League Of Legends Kitle Kontrol Nedir ve Nasıl Engellenir?

En popüler e-spor oyunlarından biri olan League of Legends oyuncusuysanız kitle kontrol’ü merak etmiş olabilirsiniz. Öncelikle Kitle Kontrol‘ü kısaca açıklayalım. Kitle Kontrol Rakibi Yavaşlatmaya, Sersemletmeye, Rakibin Hareketini Engelleme vb. Olaylara denir. Mesela Morgana karakteri‘nin “Q” skill’i rakibi durdurur, Kitle Kontrol‘e yarar. Aynı şekilde Lux‘ın “Q” özelliği de kitle kontrol’dür.

Kitle Kontrol Nelerdir?

League Of Legends Kitle Kontrol Nedir?
League Of Legends Kitle Kontrol Nedir?

Sizlere Kitle Kontrol Mekanizmasından bahsedelim. Kitle Kontrol yukarıda da dediğimiz gibi rakibin hareketini, özelliklerini engelleyen özellikler mekanizmasıdır.

Yavaşlatma : Rakibin özelliklerini, hızını yavaşlatma mekaniğidir. Örneğin Nasus “E” Skill’ini kullandığında rakibi yavaşlatmaktadır.

Uyutma: Rakibin özellik kullanmasını engeller. Bir nevi koruyucu melek kullanmış gibi uyuşursunuz. Zoe karakterinin “E” Skill’ine bulunur

Sersemletme, Sabitleme: Rakibi sersemleterek veya sabitleyerek özelliklerini kullanılamaz hale getirebilirsiniz ve rakip hareket edemez halde bir süre kalır. Bu mekanizma Morgana, Lux, Leona gibi karakterlerde bulunur.

Zıplatmak (Havaya Kaldırmak): Zıplatma mekaniği oldukça işe yaramaktadır. Bu mekanik Yasuo’nun hortumunda bulunur ve ultisiyle birleştiğinde mükemmel hasar bırakır. Diğer herolardan da Malphite, Blitzcrank gibi herolarda bu özellik mevcuttur.

Sindirmek: Rakibi sindirerek saf dışı bırakabilirsiniz. Tahm Kench‘de bu özellik mevcuttur.

Kör Etmek: Teemo gibi herolarda bulunan sinir bozucu bir mekaniktir. Size karşı kullanıldığında karakteriniz kör olur ve vuruşları hedefe değil sağa sola yapar, kör olduğundan dolayı 🙂

Korkutma(Ayartma): Diğer tilt edici, sinir bozucu ve oldukça çok işe yarayan bir mekaniktir. Fiddlesticks gibi herolarda bulunur.

İlgili İçerik  Riot Games Mobil Oyunu Legends of Runeterra Yayınlandı

Tam olarak Kitle Kontrol budur ve mekanizma bu şekilde işler.

[ilgiliMakale icerik_id=”232″]

Kitle Kontrol Nasıl Önlenir?

League Of Legends Kitle Kontrol Nedir ve Nasıl Engellenir?
League Of Legends Kitle Kontrol Nedir ve Nasıl Engellenir?

Kitle kontrol çoğu zaman oyunda ölmeniz ile sonuçlanır ve bu çok rahatsız edicidir, rakibiniz size karşı tüm gücünü kullanırken bakakalabilirsiniz. Bunu önlemek için bazı yöntemler bulunuyor. Bunları sizler için listeleyelim.

Arındır: Oyuna girerken alabileceiğiniz bu büyü sizi Kitle Kontrol mekanizmasından koruyabilmektedir.

İtem: Oyunda bazı itemler vardır ve bunlar sizi kitle kontrollerden kesinlikle korur. Örneğin Zhonya’nın Kumsaati alır ve rakip Kitle Kontrol mekanizmasını size karşı kullandığında Zhonya’yı aktifleştirirseniz size dokunamazlar. Diğer İtemler ise Cıva Yatağan veya Cıvalı Kuşak olabilir.

Bazı Sihirdarların Büyüleri: Bu çoğu sihirdarda bulunmaz o yüzden en sona ekliyoruz. Gangplank adlı karakterin w’sunda bu özellik bulunmaktadır. Ayrıca LoL’ün yeni yayınladığı şampiyon tanıtımı fragmanında Senna Karakteri Lucian’a ateş ediyor ve Thresh’in attığı Q kendisine geri tepiyordu. Belkide Kitle Kontrolden korunabilen yeni Karakter Senna olur 🙂

Umarım yazımızı beğenmiş ve faydalanmışsınızdır, bundan sonraki oyunlarda Kitle Kontrol Mekanizmalarına karşı daha iyi bir performans sergileyeceğinize eminiz. 🙂

GG WP!

Bir önceki yazımız olan League of Legends TFT Rehberi (Taktik Savaşları İtemleri) başlıklı makalemizde League of Legends TFT, Mobil Taktik Savaşları ve Taktik Savaşları Nasıl Oynanır? hakkında bilgiler verilmektedir.

Yapılan Yorumlar
  • emirkan dedi ki:

    Bir teemo oynar olarak gerçekten çok doğru ve tilt bir karakter hele o mantarları yakalanmak istemezsiniz bile 😀

Bir Yorum Yapın