Laptop Klavyesini Devre Dışı Bırakma

Dizüstü bilgisayarınızın klavyesi bozulduysa ve bu klavyeyi devre dışı bırakmak istiyorsanız konu hakkındaki bu detaylı makalemize göz atabilirsiniz...
 Laptop Klavyesini Devre Dışı Bırakma

Eğer Laptop klavyeniz bozulduysa, o klavyenin herhangi bir tuşu sürekli olarak basılı kalabilir. Hasarlı olan klavyeler tamir edilmedikçe tuş basma sorunu sürekli olarak kendini tekrarlayacaktır. Bu sebeple Laptopunuzun klavyesini devre dışı bırakarak harici bir klavye kullanmanız en mantıklısı olacaktır.

Harici klavyenizi dizüstü bilgisayarınıza USB ile bağlayarak Laptop klavyesini kullanmamanız oldukça yararınıza olacaktır. Bu sayede kendi kendine tuşa basma sorunu olmaz ve de dizüstü bilgisayarınızın üstüne koyduğunuz klavye, tuşa basma sorunu yaratmaz. İnternette arama yaparken pek çok siteye girmiş, bu sitelerden eli boş çıkmış olabilirsiniz.

Bu sitelerin çoğunu ben de denedim fakat hiçbiri çalışmadı. Bu sebeple sizin de aynı sorun ile karşılaşmamanız amacıyla farklı bir yol ile laptopunuzun klavyesini nasıl kapatabileceğinizi bu makalemizde anlatıyoruz. Fakat dikkat etmeniz gereken nokta şu ki, bu işlemi yaptığınızda laptop bilgisayarınızdaki touchpad bölümü de çalışmayacaktır.

Eğer Touchpad kısmını kullanayım, Touchpad devre dışı kalmasın diyorsanız lütfen bu yöntemi kullanmayın. Bu durumda Touchpad’inizden vazgeçerek usb mouse almanız, veya klavyenizi tamir ettirmeniz gerekecek. Bilgilendirmemizi yaptığımıza göre lafı çok da uzatmadan anlatıma geçebiliriz. Laptop klavyesinin otomatik tuşa basma sorunuyla uğraşmak gerçekten zor, bu yöntemle çözebileceğinize inanıyoruz.

Laptop Klavyesi Nasıl Kapatılır?

Laptop Klavyesi Nasıl Kapatılır?
  • Başlat butonuna sağ tıklayın ve “Aygıt Yöneticisi“ni tıklayın.
  • Klavyeler bölümünün sol tarafındaki ok işaretini tıklatın.
  • Çıkan menüden Standart olana çift tıklayın.
  • Çıkan ekranda üst bölümden “Sürücü” bölümüne girin ve “Sürücü Ayrıntıları“na tıklayın.
İlgili İçerik  Unutulmaz Filmlerin Unutulmaz Müzikleri

Buradan sonra karşınıza dosya konumları çıkacak. Örneğin “C:\Windows\system32\DRIVERS\kbdclass.sys” gibisinden dosyalar sizlere gösterilecek. Bu gösterilenler klavye sürücülerinizin dosyasıdır. İlgili dosya konumuna gidin ve ilgili dosyaları seçerek masaüstüne atın.

Daha sonra da bilgisayarınızı kapatıp açın ve aşağıdaki adımları uygulayın.

  • Başlat tuşuna sağ tıklayın ve “Aygıt Yöneticisi“ni tıklayın.
  • Çıkan ekrandan klavyeler bölümünün solundaki ok işaretine tıklayın.
  • Daha sonra “Standart” olan klavyeye sağ tıklayın ve “Devre Dışı Bırak” tıklayın.
  • Daha sonra az önce masaüstüne attığınız klavye dosyalarını aynı konuma geri yükleyin.

İşte bu kadar, bilgisayarınızı kapatıp açtığınızda artık Laptop klavyeniz ve laptop touchpadiniz devre dışı bırakılmış olacak. Aklınıza takılan bir şey olursa, veya herhangi bir problemle karşılaşırsanız, lütfen sayfanın en altındaki bölüme giderek yorum atmaktan çekinmeyin.

Bir önceki yazımız olan Kısaca Kitle İletişimi Nedir ve Kitle İletişim Araçları başlıklı makalemizde Kitle, Kitle İletişim ve Kitle İletişim Araçları hakkında bilgiler verilmektedir.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın