Connect with us


Kripto Para

Kripto Paralar ve Sanal Varlıklar İçin Vergi Kapıda

Günümüzün en popüler yatırım araçlarından biri olarak görülen kripto paralara, ülkemizde çok yakında vergilendirme gelebilir. İşte resmi gazetedeki dikkat çeken detay…

Zaman:

Tarih:

Kripto Paralar ve Sanal Varlıklar İçin Vergi Kapıda

Son zamanların en popüler yatırım araçları, birçoğunuzun da bildiği gibi kripto paralar. Özellikle merkeziyetsiz olması sebebiyle tüm dünyada çok büyük bir ilgi gören ve hızla yükselen kripto para dünyası, Bitcoin’in önderliğinde hızla yükselişini sürdürüyor. Büyük bir değer kazanarak yatırımcılarına oldukça iyi paralar kazandıran kripto paralar, ortaya çıkan detaylara göre ilerleyen zamanlarda ülkemize vergilendirilmeye başlayabilir.

Bildiğiniz gibi 2009-2010 yıllarında Bitcoin’in ortaya çıkması ve yükselmesinin ardından kripto para dünyası çok büyük bir popülerlik yakalamış, ardından binlerce kripto para birimi ortaya çıkarılmıştı. Bitcoin devasa yükselişler yaşarken, yeni yatırımcılar da hızla kripto para dünyasına girmiş ve kripto paralar tüm dünyada yaygınlaşmaya başlamıştı. Bugüne kadar devletlere bağlı kalmadan merkeziyetsiz olması sebebiyle çok tercih edilen kripto paralar, artık ülkemizde vergiye tabi tutulabilir.

29 Eylül‘de, yani geçtiğimiz günlerde Resmi Gazete‘de yayınlanan Orta Vadeli Programın onaylanmasına ilişkin Cumhurbaşkanlığı kararına göre oldukça ilginç detaylar ortaya çıktı. Resmi Gazete’de yayınlanan yazıda, “dijital bir değeri temsil eden sanal varlıklar kullanılarak yapılan işlemlerin vergilendirilmesine yönelik çalışmalar sürdürülecek” ifadelerine yer verildi. Oldukça dikkat çeken bu açıklamalara göre kripto para gibi sanal varlıklar, yapılan çalışmalarla birlikte vergilendirilmeye başlayabilir.

Sanal Varlıklara Vergi

Kripto Paralar ve Sanal Varlıklar İçin Vergi Kapıda Günümüzün en popüler yatırım araçlarından biri olarak görülen kripto paralara, ülkemizde çok yakında vergilendirme gelebilir. İşte resmi gazetedeki dikkat çeken detay...

Hemen yukarıda da görebildiğiniz gibi resmi gazetede yayınlanan bu yazı, kripto paralar ile birlikte sanal varlıklara da vergi getirilebileceğini ortaya koydu. Aslında sanal varlık olarak bahsedilen şey, kısaca kullanım değeri bulunan her şey diyebiliriz. Yani dijitalde kullanım değeri olan kripto paralar gibi sanal varlıklar, resmi gazete’de de yayınlandığı gibi, ilerleyen dönemlerde vergilendirilebilir.

Benzer içerik:  Bitcoin, Türk Lirası Karşısında Rekor Değerlemeye Ulaştı: 103 Bin TL

Resmi gazetede yayınlanan yazının ilgili bölümünde şu ifadelere yer verildi: “Dijital olarak alınıp satılabilen ve transfer edilebilen, dijital bir değeri temsil eden sanal varlıklar kullanılarak yapılan işlemlerin vergilendirilmesine yönelik çalışmalar sürdürülecek.

Takip Mekanizması Geliştirilecek

Kripto Paralar ve Sanal Varlıklar İçin Vergi Kapıda Günümüzün en popüler yatırım araçlarından biri olarak görülen kripto paralara, ülkemizde çok yakında vergilendirme gelebilir. İşte resmi gazetedeki dikkat çeken detay...

Oldukça dikkat çeken düzenleme bununla da sınırlı değil. Resmi gazete yazısına göre bu tür sanal varlıkların suçun finansmanında kullanılmasının da önüne geçilecek. Sanal varlıkların, suçun finansmanında kullanılmasının önüne geçilebilmesi için bir takip mekanizması kurulacak. Böylelikle sanal varlıkların takibi de yapılabilecek. Resmi gazete yazısının ilgili bölümünde de şu ifadelere yer verildi: “Bu varlıkların suçun finansmanında kullanılmasının önlenmesine yönelik bir takip mekanizması tesis edilecektir.

Henüz kripto para adı bu yazıda geçirilmese de, sanal varlıklar dendiğinde ilk akla gelen şeyin kripto para olduğunu söyleyebiliriz. Bu sebeple ilk olarak kripto paraların vergilendirileceğine yönelik iddiaların oldukça güçlü olduğunu söyleyebiliriz. Şuanda bu konuda çalışmalar yapıldığına değinen resmi gazete yazısı, sosyal medyada oldukça konuşulmaya başladı. İlerleyen zamanlarda bu vergilendirme çalışmalarının ne yönde ilerleyeceğini hep birlikte göreceğiz. Gelişmelerden haberdar olabilmek için kitle.net web sitemizi takipte kalın…

Resmi gazete yazısı: https://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2020/09/20200929M1-1.pdf

Yorum Yap

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir