Connect with us


Dünya'dan Haberler

Kripto Para Halving (Yarılanma) Nedir?

Bugün Bitcoin ve Kripto Para takipçilerinin adını sık sık duyduğu halving nedir ne değildir ondan bahsedeceğiz. Dilerseniz hemen makalemizi okumaya başlayabilirsiniz.

Zaman:

Tarih:

Kripto Para Halving (Yarılanma) Nedir?

Bugün Bitcoin ve Kripto Para takipçilerinin adını sık sık duyduğu halving nedir ne değildir ondan bahsedeceğiz. Dilerseniz hemen makalemizi okumaya başlayabilirsiniz.


İlginizi Çekebilir: Telefondan Kripto Para Nasıl Alınır?

İngilizce bir kelime olan “half” yani “yarı” kelimesinden ortaya çıkmış olan halving terimi, kripto para piyasasında halving, yani “yarılanma” olarak sıkça anılır. Bir çok kripto para haberlerinde rastlayabileceğiniz halving terimi, sizler için bir soru işareti olmuş olabilir. Biz de bu soru işaretlerini giderebilmek adına sizlere bu makaleyi hazırladık.

Öncelikle halving, yani yarılanma, madencilerin aldığı blok başı ödülün yarıya düşürülmesi anlamına geliyor. Basitçe bakacak olursak, bildiğiniz üzere Bitcoin gibi kripto paralar blokzincir üzerinde çalışıyor. Bu blokzincirde işlemleri doğrulayan ve blok üreten kişilere madenci diyoruz. Bu madenciler, her işlem doğruladığında ve yeni bir blok ürettiğinde blok başı bitcoin ile ödül alıyor. Bitcoin sürekli değer artışı yaşadığından dolayı bu ödüller de belirli aralıklarla yarıya indiriliyor. Böylelikle arz azaltılmış oluyor.

Bitcoin, 2 Ay Aranın Ardından 10 Bin Doları Aştı

Blok üretimi ve blockchain sistemindeki kripto para transferleri için vazgeçilmez olan madencilik, kripto paralar için hayati bir meselede. Eğer şuana kadar Bitcoin, hiç halving, yani yarılanma olmadan ilk zamanlardaki ödülü verseydi madenciler, tüm blokları, yani 21 milyon adet blok üretmiş olurdu. Bu da madencilerin Bitcoinden çekilmesine ve sistemin tıkanmasına neden olabilirdi. Bu yüzden Halving, kripto paraların olmazsa olmazıdır.

Benzer içerik:  Elon Musk, Röportaj Yaparken Çocuğunun Adını Unuttu

2008 yılında ilk çıkış yaptığı zamanlarda 50 bitcoin ödülü verilirken, 2012 yılında bu ödül 25 Bitcoin’e kadar indirilmişti. 2016 yılında ise bu ödül 12,5 BTC oldu. 4 yılda bir gelen halving dönemi, bu yıl da önümüzdeki zamanlarda gelecek ve yeni ödül 6,25 BTC olacak.

Yorum Yap

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir