Connect with us


Sağlık

DSÖ Açıkladı: İşte Koronavirüse Karşı Etkili Olan Tek İlaç

Dünya Sağlık Örgütü Genel Direktörü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, koronavirüse karşı kullanılan ve etkili olan tek ilacı açıkladı.

Zaman:

Tarih:

DSÖ Açıkladı: İşte Koronavirüse Karşı Etkili Olan Tek İlaç Dünya Sağlık Örgütü Genel Direktörü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, koronavirüse karşı kullanılan ve etkili olan tek ilacı açıkladı.

Geçtiğimiz yılın son aylarında Çin‘de ortaya çıkan ve çok kısa bir sürede tüm dünyaya yayılan koronavirüs salgınının hala önüne geçilemedi. Tüm dünyada vaka sayıları hızla artmaya devam ederken, virüsün önüne geçilebilmesi adına aşı ve ilaç çalışmaları hızla devam ediyor. Konu hakkında dünya çapında birçok sağlık kuruluşuyla iletişimde olan DSÖ ise konuya ilişkin oldukça dikkat çeken açıklamalar yayınlıyor.

Dünya Sağlık Örgütü(DSÖ) Genel Direktörü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus tarafından yapılan açıklamalara göre bugüne kadar koronavirüse karşı en etkili olan ilacın Deksametazon olduğu belirtildi. Dünya Sağlık Örgütü ve dünya çapında pek çok sağlık kuruluşu tarafından sürdürülen pek çok çalışmayla ortaya çıkan sonuçlar, birçok ilacın koronavirüse karşı etkili olmadığını, Deksametazon‘un ise covid-19’a karşı en etkili olduğunu gösteriyor.

DSÖ Genel Direktörü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, yapılan araştırmalara göre Remdesivir adlı antiviral ilacın covid-19 kaynaklı ölümlerde ve hastanede kalma sürelerinde çok az etkili olduğunu belirtiyor. Hatta Remdesivir adlı bu ilacın neredeyse hiç etkili olmadığını belirten Ghebreyesus, tüm olumsuz sonuçlara rağmen ilaç testlerinin devam ettiğine değindi.

Benzer içerik:  Google Pixelbook GO Fiyatı ve Özellikleriyle Dikkat Çekiyor!
DSÖ Açıkladı: İşte Koronavirüse Karşı Etkili Olan Tek İlaç Dünya Sağlık Örgütü Genel Direktörü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, koronavirüse karşı kullanılan ve etkili olan tek ilacı açıkladı.

İsviçre/Cenevre’de bulunan DSÖ merkezinden konferans yöntemiyle DSÖ pandemi uzmanları toplantı gerçekleştiren Ghebreyesus, 30 ülkede bulunan 500 hastanede toplam 13 bin gönüllünün de katılımıyla birlikte “Dayanışma Denemesi” adlı ilaç denemelerinin sürdürüldüğüne değindi. Ayrıca Ghebreyesus, Dayanışma Denemesine her ay 2.000 yeni katılımcının dahil edildiğini belirtti.

Yorum Yap

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir