Connect with us


Sağlık

Koronavirüs Aşılarının Görünen Tüm Yan Etkileri Açıklandı

Koronavirüs aşısı testleri sırasında görülen tüm yan etkiler açıklandı. Çalışmalar sırasında ortaya pek çok çeşit yan etkinin çıktığı belli oldu.

Zaman:

Tarih:

Koronavirüs Aşılarının Yan Etkileri Açıklandı

Geçtiğimiz yılın son aylarına Çin‘in Wuhan kentinde ortaya çıkarak kısa sürede tüm dünyayı saran koronavirüsü, dünya genelinde adeta bir felakete sebep oldu. Milyonlarca kişiye bulaşan virüs, 1 milyondan fazla kişinin ölümüne sebep olmuş ve aylardır tüm dünyada aşı çalışmaları için adeta seferberlik başlamıştı.

Geçtiğimiz günlerde Rusya’nın ilk aşıyı duyurmasının ardından, diğer ülkelerden de aşı ile ilgili açıklamalar geldi. Birçok aşının çalışması neredeyse tamamlanırken, birçok aşıda da insanlı testlere geçildi. Dünyanın dört bir yanında ülkeler, covid-19 aşılarını insanlar üzerinde test etmeye ve yan etkilerini araştırmaya başladı. İnsanlı testlerden gelen sonuçlar ve ortaya çıkan yan etkiler de böylelikle belli oldu.

Ortaya çıkan bilgilere göre koronavirüs aşısının yan etkileri arasında pek çok şey bulunuyor. Bunlar, genellikle yüksek ateş, baş ağrısı, ürperme, yorgunluk oluyor. Covid-19 aşı testlerine katılan kişilerde görülen yan etkilere göre en yüksek oranlarda yan etki yüksek ateş ve ürperme olarak karşımıza çıkıyor. Fakat yine aşı testine katılan kişilerin söylemlerine göre bu yan etkiler de genellikle 1 gün içerisinde kayboluyor. Yani yan etkiler 1 gün görülebilse de, sonrasında yok oluyor.

Benzer içerik:  Almanya'da Vakalar Hızla Artıyor: Cumhurbaşkanı Karantinaya Alındı
Koronavirüs Aşılarının Görünen Tüm Yan Etkileri Açıklandı Koronavirüs aşısı testleri sırasında görülen tüm yan etkiler açıklandı. Çalışmalar sırasında ortaya pek çok çeşit yan etkinin çıktığı belli oldu.

Ortaya çıkan bu test sonuçlarının oldukça iyi olduğunu söyleyebiliriz. Çünkü covid-19’dan kurtulmanın yanında görülen bu yan etkiler oldukça masum diyebiliriz. Diğer bir yandan yan etkilerin 1 gün içerisinde geçtiğini de aklımızda bulundurursak, şuan ki test sonuçlarına göre aşının oldukça yararlı olduğunu belirtebiliriz. Aşı çalışmalarının hızla arttığı son günlerde, 2020 yılı içerisinde kullanılabilen bir aşının piyasaya sürülmüş olacağı düşünülüyor. İlerleyen günlerde covid-19 aşısı hakkında tüm gelişmeleri hep birlikte göreceğiz…

Yorum Yap

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir